Rząd koryguje podwyżki pracowników samorządowych

Do 3,3 tys. zł wzrośnie minimalne wynagrodzenie zasadnicze zatrudnionych w urzędach na podstawie umowy o pracę.

Publikacja: 30.03.2023 02:54

Rząd koryguje podwyżki pracowników samorządowych

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z nowej wersji projektu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Ustala on m.in. warunki i sposób opłacania pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie umowy o pracę, w tym minimalny poziom pensji zasadniczej na poszczególnych stanowiskach zaszeregowania. Rząd tłumaczy, że zmiany mają umożliwić dostosowanie wypłat tych osób do minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r.

Czytaj więcej

Podwyżki dla pracowników w samorządach

Zgodnie z nową propozycją pensja zasadnicza urzędników ma wzrosnąć od 3,3 tys. zł (w I kategorii zaszeregowania) do 5,2 tys. zł (w ostatniej kategorii). Obecnie jest to odpowiednio 2150 zł i 3600 zł. Projekt koryguje też tabelę stanowisk. W jaki sposób? Scalone zostaną tabele stanowisk funkcjonujących obecnie odrębnie dla urzędów i osobno dla samorządowych jednostek organizacyjnych. Proponuje się też zmniejszenie ogólnej liczby kategorii zaszeregowania (do XX), z tym że dwie ostatnie pozostaną do dyspozycji pracodawcy.

– Opublikowany właśnie projekt rozporządzenia to już druga propozycja rządu w krótkim czasie. Pierwsza trafiła do konsultacji na początku roku. W drugim projekcie rząd podwyższa zaproponowane pierwotnie kwoty wynagrodzeń. Wynika to z faktu, że od lipca płaca minimalna ponownie idzie w górę, więc wcześniejsze założenia szybko musiałyby zostać zweryfikowane – tłumaczy Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Samorządowiec, mimo że propozycja rządu jest dla pracowników korzystniejsza, ma do niej uwagi.

– Problemem są kwestie finansowe. Samorządów nie trzeba przepisami motywować do podwyższania pensji, bo zależy nam na jak najlepszej jakości pracy administracji, wykonywanej przez dobrze wynagradzanych urzędników. Chętnie oferowalibyśmy pracownikom rynkowe wynagrodzenie. Niestety, bardzo często brakuje na to pieniędzy. A za projektowanymi przepisami rozporządzenia nie idą żadne dodatkowe środki z budżetu państwa. W efekcie w wielu przypadkach pensje utrzymają się na poziomie wynagrodzenia minimalnego, trzeba będzie bowiem ograniczać przyznawane dodatki – wskazuje.

Sam jest za bardziej elastycznymi rozwiązaniami, które dawałyby samorządowcom większą swobodę decyzyjną w kwestii zarobków.

Etap legislacyjny: projekt skierowany do uzgodnień

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach