Reklama
Rozwiń

Skazani na grzywnę stracili mandaty, ale nie wszyscy. RPO skarży przepis do TK

Na wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie może kandydować osoba skazana na grzywnę czy karę ograniczenia wolności. Wcześniej utrata wybieralności wiązała się tylko ze skazaniem na karę pozbawienia wolności. Ci, którzy w dniu wejścia noweli w życie pełnili te funkcje, są traktowani odmiennie - zależnie od tego, czy wyrok uprawomocnił się przed wejściem w życie nowelizacji, czy też po.

Publikacja: 05.07.2022 12:49

Skazani na grzywnę stracili mandaty, ale nie wszyscy. RPO skarży przepis do TK

Foto: Adobe Stock

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis art. 4 ustawy z 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy. To efekt skarg wpływających od osób, które w wyniku wejścia w życie  tego przepisu utraciły z mocy prawa zajmowane w dniu ich wejścia w życie stanowisko wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Przed wejściem w życie ustawy z 31 stycznia 2019 r. nie miała prawa wybieralności w wyborach osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. W wyniku nowelizacji nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, z tym że w przypadku wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.  

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono