W siedzibie „Rz” spotkali się eksperci, by porozmawiać o uprawnieniach pracowników i pracodawców w świetle obowiązujących do końca tego roku przepisów emerytalnych.
Coraz więcej wskazuje na to, że gruntowna reforma systemu emerytalnego wejdzie w życie od początku przyszłego roku. Dotychczasowy system przyznawania wcześniejszych emerytur i obliczania ich na podstawie stażu pracy i wskaźników wynagrodzenia zostanie zastąpiony zupełnie nowym, zdaniem ekspertów mniej korzystnym.
Dlatego wielu pracowników, którzy już spełnili lub do końca tego roku spełnią warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury, w najbliższym czasie zdecyduje się na nią przejść. Taka decyzja będzie miała duże znaczenie dla pracodawców, którzy powinni ich wspomagać w staraniu o emerytury. Muszą także pamiętać o przysługującej pracownikom na cztery lata przed przejściem na emeryturę ochronie przed zwolnieniem.
[srodtytul]Ochrona przed zwolnieniem[/srodtytul]
– Jeśli chodzi o ochronę przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym, nie należy mylić prawa do wcześniejszej emerytury i prawa do emerytury w obniżonym wieku – zauważyła Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna. – Dla pracowników z prawem do emerytury za pracę w szczególnych warunkach bądź szczególnym charakterze ochrona przedemerytalna rozpoczyna się już w wieku 51 lat dla kobiet i 56 lat dla mężczyzn, bo oni mają obniżony wiek emerytalny (55 i 60 lat). Dla uprawnionych do wcześniejszej emerytury (na podstawie odpowiedniego stażu pracy i wieku) ochrona przedemerytalna rozpoczyna się dopiero w wieku 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn.