Sejm zajmie się projektem nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawy o promocji zatrudnienia[/link], który zawiera rozwiązania zachęcające do przyjmowania do pracy osób po 50. roku życia. Zaproponowane przepisy mają też skłonić osoby, które nabyły już prawo do emerytury, by kontynuowały karierę zawodową.
– Obecny program 50+ ma szlachetne założenia, ale skala zachęt do zatrudniania osób starszych jest niewystarczająca, dlatego dodatkowe inicjatywy w tym zakresie są cenne – uważa prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
[srodtytul]Zachęty do aktywności[/srodtytul]
Większość emerytów, jeśli pracuje, to za małe pieniądze lub w szarej strefie, by nie utracić świadczeń. [b]Od stycznia przyszłego roku renciści mieli uzyskać prawo do zarabiania dowolnych kwot bez obawy, że przekroczenie progów pozbawi ich części lub całości świadczenia. Jednakże weto prezydenta i brak sejmowej większości do jego odrzucenia sprawiły, że limity zarobkowania będą nadal obowiązywały[/b]. Autorzy projektu chcą, by z nielimitowanej możliwości zarobkowania korzystali zarówno renciści, jak i emeryci.
Inną zachętą do podejmowania pracy przez emerytów ma być rozwiązanie, zgodnie z którym zatrudniony [b]emeryt nie płaciłby składki rentowej[/b], która w obecnych warunkach i tak nie daje mu prawa do świadczeń z tytułu niemożności pracy z powodów zdrowotnych. Zamiast tego pracodawca płaciłby wyższa składkę emerytalną. Takie rozwiązanie przełoży się bezpośrednio na podwyższenie emerytury.