Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Publikacja: 12.02.2009 10:08

[b]Jestem emerytem. W tym roku kończę 75 lat. Słyszałem, że po ukończeniu 75 lat, należy mi się dodatek pielęgnacyjny. Czy to prawda? Jeśli tak, to czy dodatek dostanę z tzw.urzędu, czy też muszę pisać jakieś pisma i do kogo?[/b]

Do dodatku pielęgnacyjnego ma prawo osoba uprawniona do emerytury lub renty (z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnej), jeżeli:

- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo

- ukończyła 75 lat życia.

Aby otrzymać dodatek, trzeba spełnić co najmniej jeden z tych warunków.

Mowa o tym w art. 75 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[/link].

Osoba całkowicie niezdolna do pracy to osoba, która utraciła zdolność do jakiejkolwiek pracy. Natomiast niezdolność do samodzielnej egzystencji musi być spowodowana naruszeniem sprawności organizmu konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy drugiej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Osoba, która ubiega się o dodatek pielęgnacyjny powinna udowodnić, że ze względu na stan jej zdrowia musi się nią opiekować inna osoba. Opieka ta polega także na pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Potwierdził to Sąd Apelacyjny w wyroku z 27 kwietnia 2000 r. (sygn. akt III AUa 190/00), orzekając, że do czynności zabezpieczających samodzielną egzystencję człowieka nie należą wyłącznie tzw. czynności samoobsługi, jak mycie się, ubieranie, samodzielne jedzenie posiłków, ale również nabywanie żywności, przyniesienie jej do domu, ogrzewanie mieszkania, przynoszenie w tym celu wiader z węglem, podstawowe prace porządkowe niewymagające wysiłku fizycznego i prac na wysokości

Aby ustalić prawo do dodatku pielęgnacyjnego, niezbędny jest w zasadzie wniosek osoby zainteresowanej - emeryta lub rencisty.

[b]Jeżeli jednak czytelnik ukończył 75 lat, to otrzymuje dodatek pielęgnacyjny z ZUS z urzędu wraz z ukończeniem tego wieku, bez konieczności składania wniosku i dostarczania dodatkowych dokumentów. Nie musi też udowadniać całkowitej niezdolności do pracy lub do samodzielnej egzystencji. Powinien otrzymać dodatek z samego faktu, że skończył 75 lat.[/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr