Wynagrodzenie minimalne, gdy nie można udowodnić pracy

Nasza pracownica zamierza odejść na emeryturę. Kompletujemy odpowiednią dokumentację. Przez pewien okres była zatrudniona w nieistniejącej już firmie na etacie i nie ma możliwości udowodnienia wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia. Co zrobić w takiej sytuacji, czy ZUS zaliczy ten okres?

Aktualizacja: 05.03.2009 06:31 Publikacja: 05.03.2009 06:00

Wynagrodzenie minimalne, gdy nie można udowodnić pracy

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

[b]Tak.[/b][b]Od 1 stycznia 2009 r. osobom, które w okresie wskazywanym do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia wykonywały pracę w ramach stosunku pracy, ale nie mają możliwości udowodnienia wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia, ZUS przyjmuje w każdym roku, w którym była wykonywana ta praca, obowiązujące wówczas minimalne wynagrodzenie pracowników.[/b]

Dotyczy to nie tylko osób, które, począwszy od 1 stycznia 2009 r., będą się ubiegały o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy po raz pierwszy. Chodzi też o te, które już mają ustalone prawo do świadczenia, a w podstawie wymiaru – za okres, w którym pozostawały w zatrudnieniu w ramach stosunku pracy – mają przyjęte wynagrodzenie zerowe. Ponadto obejmuje to również przypadki, w których przy ustalaniu kapitału początkowego przyjęto wynagrodzenie zerowe oraz świadczeń dla repatriantów.

Możliwość przyjęcia minimalnego wynagrodzenia została wprowadzona nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która dodała do art. 15 ust. 2a i 2b. Zgodnie z ich brzmieniem, jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników.

Minimalne wynagrodzenie przyjmuje się wyłącznie za okres, w którym wnioskodawca podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu ubezpieczenia pracowniczego. Kwotę minimalnego wynagrodzenia przyjmuje się również za okresy, w których pracownik pozostający w stosunku pracy pobierał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oraz kwoty zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Warto podkreślić, że jeżeli pracownik wykonywał zatrudnienie np. w wymiarze 2/3, 1/5 czy 1 i pół etatu, ZUS do ustalenia podstawy wymiaru przyjmie 2/3, 1/5 lub 1 i pół minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym okresie.

Jeżeli pracownik nie może udowodnić wysokości uzyskanego wynagrodzenia, a z dokumentów (np. ze świadectwa pracy) wynika, że pozostawał w zatrudnieniu w ramach stosunku pracy przez cały rok kalendarzowy – do ustalenia podstawy wymiaru ZUS przyjmie minimalne wynagrodzenie za cały rok.

W sytuacji gdy pracownik wskazuje do ustalenia podstawy wymiaru rok, za który może przedłożyć zarobki za część roku, a za pozostałą jego część nie ma takiej możliwości, do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty ZUS przyjmie udokumentowane zarobki za część roku i uzupełni je minimalnym wynagrodzeniem za okres, w którym pozostawał w ubezpieczeniu pracowniczym, ale nie mógł przedłożyć dokumentów potwierdzających wysokość osiągniętego wynagrodzenia.

[i]Podstawa prawna:

– art. 15 ust. 2a i 2b [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)[/link]

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=288197]ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS (DzU nr 192, poz. 1180[/link])[/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr