Zarobkujący student może stracić rentę

Pobierający rentę może do niej dorabiać. Tak jest także wtedy, gdy uprawnionym jest student. Jednak ZUS może wstrzymać lub zabrać świadczenie. Ma na to wpływ wysokość i źródło dochodów

Aktualizacja: 01.04.2010 04:20 Publikacja: 01.04.2010 03:00

Zarobkujący student może stracić rentę

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Red

[b]Czy w przypadku gdy student pracuje na umowę-zlecenie i nie płaci składek ZUS, jego wynagrodzenie z tego tytułu też jest podstawą zawieszenia lub zmniejszenia renty socjalnej (lub rodzinnej)?[/b] – pyta czytelnik.

[srodtytul]Zawarcie zlecenia...[/srodtytul]

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. Jest to zgodne z art. 6 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=538F000BD8C37BC1C68453E16C8324F5?n=1&id=184677&wid=327789]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; ustawa o sus).[/link]

[b]Jednakże student osiągający dochód z umowy-zlecenia podlega obowiązkowi podatkowemu. [/b]A dlatego, że dochód osiągany z tej umowy zalicza się do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.[/link]; ustawa o PIT).

To powoduje, że w zakresie ustalenia konieczności zawieszenia renty socjalnej ma zastosowanie art. 10 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=54C67E882FFA60EB10E80CA6C4598889?id=170231]ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268 ze zm.)[/link]. Zgodnie z tym przepisem prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu zaliczonego do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT.

Zatem na zawieszenie renty socjalnej wpływają przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy-zlecenia przez studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia. Tak jest, mimo że od tych przychodów nie jest odprowadzana składka ubezpieczeniowa, jednak podlegają one opodatkowaniu PIT.

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu, gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS do celów emerytalnych.

Przychód stanowiący 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej, od 1 marca 2010 r. wynosi 973,10 zł.

[srodtytul]... lub umowy o pracę[/srodtytul]

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są pracownikami. Mówi o tym art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o sus. Posiadanie statusu studenta nie powoduje wyłączenia obowiązku podlegania tym ubezpieczeniom (a co z tym idzie chorobowemu i wypadkowemu) z tytułu wykonywania umowy o pracę.

Zatem zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o rencie socjalnej prawo do tej renty zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Czyli wobec studenta uprawnionego do renty socjalnej, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, jeżeli osiągnie przychód w łącznej kwocie przekraczającej 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, prawo do renty socjalnej zostanie zawieszone.

[srodtytul]Należności rodzinne[/srodtytul]

Jeśli chodzi o rentę rodzinną, to zgodnie z art. 104 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.) prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

A taką działalnością jest zatrudnienie, służba lub inna praca zarobkowa albo prowadzenie pozarolniczej działalności.

Ponieważ student (który nie ukończył 26. roku życia) wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, przychody przez niego osiągane z tytułu wykonywania tej umowy pozostają bez wpływu na zawieszenie lub obniżenie renty rodzinnej.

[srodtytul]Wysokość dochodu[/srodtytul]

Natomiast student wykonujący pracę na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Zatem osiągany przez niego dochód będzie miał wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie renty rodzinnej.

[b]Prawo do renty rodzinnej ulega bowiem zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia[/b] za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS.

Natomiast w razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, nie więcej jednak niż 130 proc. tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie większą jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia.

[ramka][b]Rozliczenie premii[/b]

[b]Czy premia otrzymana w marcu (kiedy trwało już zatrudnienie na umowę o pracę, a więc podlegająca składkom), lecz dotycząca okresu od stycznia do marca, podlega w całości wliczeniu do wynagrodzenia za marzec czy należy ją rozbić na te trzy miesiące?[/b]

Takiej premii się nie rozbija. Według zasady, zgodnie z którą przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu (roku), w którym został wypłacony lub przedstawiony do wypłaty, przy ustalaniu, czy przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń.[/ramka]

[b]Czy w przypadku gdy student pracuje na umowę-zlecenie i nie płaci składek ZUS, jego wynagrodzenie z tego tytułu też jest podstawą zawieszenia lub zmniejszenia renty socjalnej (lub rodzinnej)?[/b] – pyta czytelnik.

[srodtytul]Zawarcie zlecenia...[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne