Oczywiście, nie w stu procentach sprawdza się, zasada, że jeśli ktoś korzystnie wypadnie na rozmowie kwalifikacyjnej, to w przyszłości będzie dobrym pracownikiem. Ale w większości wypadków na pewno tak. Dlatego rekruterzy oceniają każdy szczegół spotkania.
– Liczy się ogólne przygotowanie kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej oraz jego zachowanie w czasie poszczególnych etapów rekrutacji, w tym także w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Rekrutacja ma często kilka etapów, można więc śmiało przyjąć, że kandydat zostaje sprawdzony na wiele sposobów – mówi Anna Jarzębska, menedżer ds. rekrutacji, z zawodu psycholog, od kilkunastu lat zatrudniona w działach HR.
Obecnie prowadzi procesy rekrutacyjne m.in. na stanowiska menedżerskie i stażowe na potrzeby Grupy Sanofi. Ma też za sobą doświadczenie w bankowości w działach HR w Polsce i w Niemczech.
Sprawdź firmę przed spotkaniem
Specjaliści od rekrutacji wiedzą, że najtrudniej jest zweryfikować osobowościowe, tzw. miękkie umiejętności kandydata do pracy. Bywa to znacznie trudniejsze niż sprawdzenie jego ewentualnych braków w przygotowaniu merytorycznym czy technicznym, zwłaszcza przy obsadzaniu stanowisk specjalistycznych. W takim wypadku wystarczy kilka dobrze opracowanych zadań, czy też odpowiednio dobrany test, by wychwycić luki kompetencyjne. Ale to tylko część procesu.
Co zdaniem specjalistów od rekrutacji oznacza dobre ogólne przygotowanie? - Kandydat do pracy w danej firmie powinien wcześniej zasięgnąć na jej temat opinii oraz zdobyć wiele przydatnych informacji. Ma przecież sporo możliwości. Na pewno powinien zajrzeć na internetowe strony pracodawcy oraz „wygooglować" wszystkie ogólne dane dostępne w Internecie – podpowiada Anna Jarzębska.