Trzeba otwarcie to sobie powiedzieć – mamy rynek pracodawcy. To on dyktuje warunki. Kandydat jest w nieporównywalnie gorszej sytuacji – petenta, który rywalizuje z tłumem konkurentów. Przygotowując dodatek, rozmawiałyśmy z konsultantami i pracodawcami i okazało się, że obraz nie jest jednak aż tak jednoznaczny.
Nasi rozmówcy skarżyli się bowiem na problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników, którzy łączyliby potrzebne kwalifikacje, umiejętności i – co nie mniej ważne– wykazywaliby odpowiednią postawę.
Przede wszystkim inicjatywę i motywację do pracy. Można oczywiście uznać, że oczekiwania firm są dziś zbyt wygórowane. Nieoficjalnie rekruterzy twierdzą, że część pracodawców szuka... krasnoludka, czyli kogoś niemożliwego do spotkania w realnym życiu.
A może jednak te krasnoludki są, tylko nie potrafią się pokazać? Ilu kandydatów odpada przez źle napisane CV czy nieprzemyślaną wpadkę na rozmowie kwalifikacyjnej? Ilu przegapia szansę dobrą pracę, gdyż ogranicza się do kilku utartych dróg szukania zatrudnienia? Nasz poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR.
Nie daje rozwiązania wszystkich problemów kandydata, ale podsuwa pomysły na szukanie pracy, ostrzega, czego unikać w CV i podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz o czym pamiętać, przygotowując swą ofertę dla pracodawcy. Kandydat szukający pracy jest sprzedawcą samego siebie – musi umieć się wypromować i przekonać swego klienta – czyli rekrutera i przyszłego szefa, że jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby firmy. Na koniec kilka uwag o samym przebiegu rekrutacji.