Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie trzeba przygotować biznesplan. Pozwoli on oszacować szanse dla planowanego. Łatwiej jest też potem wypełnić wniosek o dotację.
Biznesplan to nic innego jak analiza opłacalności inwestycji. Warto posiąść umiejętność jego sporządzania, bo żądają go różne instytucje udzielające dotacji i kredytów. Przydaje się również na etapie planowania rozwoju własnej firmy, nawet wtedy, gdy nie potrzebujemy żadnego finansowania z zewnątrz.
W Internecie roi się od ofert sprzedaży gotowych biznesplanów dla różnych rodzajów przedsięwzięć. Kosztują niewiele, ale ich wadą jest to, że nie uwzględniają specyfiki rynku, na którym ma działać konkretna firma, ani wymagań lokalnego PUP. Są to raczej wzorce, które trzeba sobie samodzielnie dostosować. Oczywiście można także zamówić indywidualny wniosek o dotację wraz z biznesplanem, który jest wykonywany pod konkretne przedsięwzięcie i pod wymagania konkretnego PUP. Koszt takiej usługi to od 300 do 600 złotych.
Większość urzędów zadowala się uproszczonym biznesplanem, który jest częścią wniosku o jednorazowe dofinansowanie albo załącznikiem do niego. Często można pobrać odpowiedni formularz ze strony internetowej urzędu. Jego samodzielne wypełnienie nie powinno nastręczać trudności większości osób, zwłaszcza jeśli przeczytają przedstawione niżej wskazówki.
Biznesplan powinien być zwięzły, zrozumiały i przekonujący. Należy więc unikać zbyt długich opisów w kolejnych jego punktach, a także sformułowań w rodzaju „liczę, że...", „mam nadzieję". Mile widziane są tabele, diagramy, wykresy.