Pilnowanie na bieżąco składek w OFE pozwala uniknąć w przyszłości ewentualnych reklamacji z odwoływaniem się do dokumentów z zamierzchłej przeszłości, o które zwykle jest trudno. Pozwala też na bieżąco sprawdzać, czy firma wysyła do ZUS składki na emeryturę. Fundusze umożliwiają też, podobnie jak ZUS, sprawdzanie stanu swojego konta emerytalnego przez Internet.
Ile na rachunku
Sprawdzenie poprawności kwoty przelewu, jaki znajduje się na rachunku w OFE, wymaga znajomości, ile pieniędzy ma tam trafić. ZUS po przekazaniu mu składki emerytalnej przekazuje na konto do OFE 2,8 proc. tzw. podstawy wymiaru składki. Od każdego 1000 zł pensji do funduszu powinno więc trafić 28 zł.
OFE pobierają prowizje od wpływającej składki. Obecnie nie może ona przekraczać 3,5 proc. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona pobierana dopiero w momencie zaksięgowania składki przesłanej z ZUS. Stąd na listach wysyłanych do członków OFE widnieje informacja, ile pieniędzy przekazał Zakład. To właśnie tę kwotę trzeba brać pod uwagę, sprawdzając poprawność transferu do OFE.
Roczny limit
Brak składek w funduszu emerytalnym za dany miesiąc lub poszczególne miesiące (lub ich niższa niż co miesiąc kwota) nie musi zawsze oznaczać, że nie zostały one prawidłowo przekazane przez ZUS do funduszu. Tym samym sytuacja taka nie wymaga interwencji.
Trzeba pamiętać, że składka emerytalna odprowadzana jest do ZUS tylko do określonego rocznego limitu. Podobnie do ZUS nie są doprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdy pracownik przebywa na przykład na zwolnieniu lekarskim czy bezpłatnym urlopie. Z drugiej strony różne podmioty i instytucje mają obowiązek finansowania składek emerytalnych i rentowych, gdy dana osoba nie pracuje. Tak jest na przykład z osobami na urlopach wychowawczych czy macierzyńskich.