ZUS odmawia przeliczenia emerytur

Sąd Najwyższy mówi, że można przejść ze starego do nowego systemu emerytalnego. ZUS ma inne zdanie.

Aktualizacja: 01.10.2013 11:11 Publikacja: 01.10.2013 09:19

ZUS odmawia przeliczenia emerytur

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Po naszym artykule Na 65. urodziny emeryt może zyskać 900 zł" z 5 lipca 2013 r. osoby uprawnione do wcześniejszych emerytur zaczęły występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskami o podwyższenie im świadczenia po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

Opisaliśmy w nim korzystny dla emerytów wyrok Sądu Najwyższego z 4 lipca 2013 (sygn. II UZP 4/13). Sąd uznał, że osoba, która dostała najpierw wcześniejszą emeryturę ze starego systemu, np. za pracę w szczególnych warunkach, może złożyć wniosek o obliczenie jej świadczenia na nowych zasadach. Pod warunkiem, że przez cały ten czas kontynuowała zatrudnienie czy inną pracę za wynagrodzeniem, od którego były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Emeryt, który ze swoją sprawą dotarł do Sądu Najwyższego, zyska w ten sposób świadczenie wyższe o ok. 900 zł miesięcznie.

Urzędnik nie wie...

Emeryci, którzy tuż po wyroku wystąpili o przeliczenie ich świadczenia, dostali pisma, z których wynikało, że sprawa wcale nie jest taka oczywista.

Według SN każdy, kto pracował, ma prawo przejść ze starego do nowego systemu

– Z informacji, którą dostaliśmy miesiąc po złożeniu wniosku o przeliczenie emerytury męża, wynika, że nasz oddział nie wie, czy może to zrobić, bo nie ma wytycznych z centrali. Napisali więc, że decyzja zapadnie w terminie późniejszym – mówi Teresa T. z Lubelszczyzny. – Nie mamy nawet od czego się odwołać do sądu, by tam walczyć o podwyżkę – dodaje.

... i neguje wyrok

Gdy zwróciliśmy się do centrali ZUS w Warszawie z prośbą o wyjaśnienie, kiedy emeryci dostaną podwyżki, dowiedzieliśmy się, że nieprędko.

– Uchwała Sądu Najwyższego została podjęta w indywidualnej sprawie i zgodnie z art. 390 § 2 kodeksu postępowania cywilnego wiąże tylko w tej sprawie – odpowiedział Radosław Milczarski z centrali ZUS w Warszawie. – Oddziały zakładu zostały już przez nas poinformowane, że z powyższych względów wnioski o ustalenie wysokości emerytury z zastosowaniem tej uchwały SN należy załatwiać decyzjami odmownymi – dodaje.

Emerytom pozostaje więc występowanie do ZUS o przyznanie świadczenia z nowego systemu w myśl art. 55 ustawy o emeryturach i rentach. Po tym zaś, gdy uzyskają decyzję odmowną, powinni odwołać się do sądu. Dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych złożenie pozwu w sądzie jest bezpłatne, bez względu na kwotę roszczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że od początku tego roku podczas obliczania emerytury z nowego systemu ZUS najpierw potrąca wypłacone dotychczas świadczenia ze stanu konta emerytalnego uprawnionego.

Może się więc okazać, że nowa emerytura będzie niższa i pozostanie ta stara.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku