Aby ubezpieczeni mogli racjonalnie wybrać między OFE a subkontem w ZUS, na fundusze mają zostać nałożone nowe obowiązki informacyjne. Prospekt każdego z nich, oprócz informacji dotyczących wartości jednostki rozrachunkowej, będzie musiał zawierać szczegółowe informacje o polityce inwestycyjnej i ryzyku, jakie ze sobą niesie. OFE będą musiały porównać ją z inwestycjami na danym obszarze geograficznym, w określonej branży i w sektorze.
Takie wymogi przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obowiązków informacyjnych funduszy emerytalnych. Deklaracja zasad polityki inwestycyjnej powinna zostać przedstawiona tak jasno, by każdy członek funduszu mógł ją zrozumieć.
Pierwsza informacja o środkach na rachunku ubezpieczonego i działalności funduszu zostanie przesłana do uczestnika po roku od podpisania umowy z OFE, a każda kolejna w terminie 14 dni po upływie roku od wysłania poprzedniej. Fundusz będzie ją musiał także wysłać na każde żądanie swojego członka. Będzie zawierać m.in. tabelaryczne zestawienie wszystkich operacji na rachunku członka funduszu w ciągu ostatniego roku.
Rozporządzenie ma wejść w życie z początkiem lutego, a więc razem z nowelizacją ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Na jej podstawie przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE czy też jej całość do ZUS. Do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery fundusze nie będą mogły już inwestować.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe