Twoje dziecko ma 10 lat i dostało propozycję pracy przy w czasie ferii zimowych. Co dalej? Czy to zgodne z prawem, choć to tylko zlecenie? To zależy. Zatrudnianie dzieci przed ukończeniem 16-ego roku życia jest niedozwolone. Jednak w pewnych sytuacjach prawo pracy pozwala na wykonywanie pracy zarobkowej także przez dzieci. Zgodnie bowiem z art. 304
5
kodeksu pracy jest to dopuszczalne, ale tylko na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Małe dziecko może więc odpłatnie tańczyć, śpiewać czy reklamować mleko albo środki czystości. Ale, jeszcze pod pewnymi warunkami. Otóż, aby do tego doszło musi jeszcze mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. To dość naturalne, ale na tym nie kończą się formalności. Do pracy potrzebuje także zezwolenia inspektora pracy.
Jak je zdobyć? Nie martwi się o to ani rodzic ani dziecko. Takie zezwolenie inspektor wydaje na wniosek podmiotu prowadzącego wspomnianą dozwoloną działalność (czyli np. agencja reklamowa). Ale nie zawsze wniosek rozpatrzy pozytywnie. Zgody bowiem nie będzie, gdy wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka. Tak samo jak i w razie, gdy zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko (np. zajmie zbyt dużo czasu).
Podmiot ubiegający się o wydanie zezwolenia poza wnioskiem, musi jeszcze w inspekcji pracy przedłożyć określone dokumenty. Jakie? Po pierwsze pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka na wykonywanie przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych. Po drugie, opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych. Po trzecie, orzeczenie lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych. I wreszcie, po czwarte, jeżeli dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu - opinię dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotyczącą możliwości wypełniania przez dziecko tego obowiązku w czasie wykonywania przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych.