Osoby, którym bezprawnie odebrano w zeszłym roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, dostaną zasiłek, jeśli złożą wniosek. Wszystko jednak wskazuje na to, że zasady ich przyznawania mogą być niezgodne z konstytucją. A projektowana ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów powinna mieć na celu właśnie przywrócenie stanu zgodnego z ustawą zasadniczą.
O pomoc będą mogli wystąpić wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy w lipcu zeszłego roku utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, a nie uzyskali w zamian specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Trzeba prosić o swoje
Zasiłek nie będzie jednak przyznawany z mocy prawa. Opiekunowie, którym bezprawnie odebrano środki utrzymania, będą mieli cztery miesiące na złożenie wniosku. Spóźnialscy nie dostaną pomocy, bo ich wnioski nie będą rozpatrywane.
– Projektowane przepisy naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa. Wbrew tej samej zasadzie władza ustawodawcza pozbawiła od lipca zeszłego roku opiekunów niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. A teraz każe im się prosić o zwrot tego, co im się należy. Spóźnienie grozi zaś tym, że w ogóle nie uzyskają świadczenia. To niezgodne z art. 2 konstytucji – zauważa Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.
Bez odsetek
Zasiłek ma wynosić 520 zł miesięcznie. Będzie przysługiwał za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Projekt nie przewiduje odsetek od bezprawnie wstrzymanych świadczeń ani żadnego innego zadośćuczynienia za pomyłkę ustawodawcy.