Nie jest jasne, na jaką kwotę dodatku do zasiłku rodzinnego może liczyć rodzic bliźniaków lub trojaczków przebywający na urlopie wychowawczym. W orzecznictwie sądów administracyjnych są rozbieżności.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego do zasiłku rodzinnego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu albo prawnemu dziecka, jeśli pozostaje ono pod jego faktyczną opieką. Okres wypłacania dodatku wynosi 24 miesiące. Jeżeli podczas jednego porodu na świat przyszło więcej niż jedno dziecko, jest to 36 miesięcy, natomiast w razie sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym – 72 miesiące. Ustawa określa więc warunki konieczne do otrzymywania dodatku, czas jego pobierania oraz wysokość.
– Brakuje jednak regulacji dotyczących liczby pobieranych dodatków ze względu na urodzenie podczas jednego porodu więcej niż jednego dziecka – zauważa Marzena Okła-Drewnowicz w interpelacji poselskiej.
Powoduje to, że w zależności od interpretacji art. 10 ustawy o świadczeniach rodzinnych niektóre rodziny dostają dodatek na każde dziecko urodzone podczas jednego porodu, a inne – tylko jeden (400 zł). Orzecznictwo samorządowych kolegiów odwoławczych i sądów administracyjnych jest niejednolite. Np. w orzeczeniach II SA/O1 944/13, I SA/Wa 359/13, II SA/Łd 477/13, IV SA/Po 848/07, I SA/Wa 1898/12, II SA/Rz 917/12, VIII SA/Wa 137/13, I SA/Wa 2565/12, II SA/Łd 972/13 uznano, że należy się kilka dodatków. Przyznanie jednego doprowadziło do nierównego traktowania rodzin wielodzietnych, w których dzieci urodziły się pojedynczo, w stosunku do takich samych rodzin wielodzietnych, w których dzieci przychodziły na świat w większej liczbie podczas jednego porodu.
Jednak resort pracy stoi na stanowisku, że prawo jest jasne i należy przyznawać tylko jeden dodatek.