Reklama
Rozwiń

Wirtualna Kancelaria Prawa Pracy cz.12 - porady eksperta Inspekcji Pracy

Co tydzień, w każdy poniedziałek, prowadzimy dyżur telefoniczny we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. ?Na kolejny zapraszamy 1 września w godzinach od 11 do 12, tel. 22 463 00 11. Zapraszamy też do przysyłania do nas pytań e-mailem: prawopracy@rp.pl.

Publikacja: 26.08.2014 03:00

Na pytania odpowiada Barbara ?Kaszycka nadinspektor ?z Okręgowego Inspektoratu Pracy?w Kielcach

Jaka pensja dla inwalidy

Nie wiem, jak obliczać wynagrodzenie i urlopy niepełnosprawnych po tym, gdy 10 lipca zmieniły się przepisy. Czy mamy im podwyższyć wynagrodzenie za krótszą pracę?

Od 10 lipca norma czasu pracy osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności wynosi siedem godzin dziennie i 35 tygodniowo, chyba że doniosą one zaświadczenie lekarskie pozwalające na pracę przez osiem godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Skrócenie czasu pracy niepełnosprawnych nie może jednak oznaczać zmniejszenia ich wynagrodzeń. Po 10 lipca trzeba więc przeliczyć i podwyższyć stawkę godzinową przysługującą niepełnosprawnemu pracownikami proporcjonalnie do skróconego o godzinę czasu pracy. Nieprzeliczenie wynagrodzenia godzinowego doprowadziłoby bowiem do faktycznego obniżenia wynagrodzenia takich pracowników, a do tego niezbędne byłyby wypowiedzenia zmieniające warunki ich płacy. Podobnie jest z liczeniem urlopu wypoczynkowego. Do 9 lipca jeden dzień urlopu niepełnosprawnego liczy się jako osiem godzin, a po 10 lipca jako siedem godzin wolnego.

Długotrwała choroba

Czy w związku z przyznaniem mi świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę z przyczyn leżących po mojej stronie?

Zgodnie z art. 53 kodeksu pracy pracodawca po upływie trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego może rozwiązać umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia. Takie rozwiązanie umowy następuje z przyczyn obiektywnych – niezdolności zatrudnionego do pracy, nie ma więc mowy o tym, że winę za takie rozwiązanie umowy ponosi pracodawca czy sam zatrudniony. Pracownik nie nabywa prawa do odprawy należnej w myśl ustawy o zwolnieniach grupowych.

Dyskryminacja nowych pracowników

Pracuję niecały rok, chciałabym otrzymać tak jak inni pracownicy dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wczasów pod gruszą. Regulamin funduszu daje prawo do tego świadczenia osobom z co najmniej rocznym stażem zatrudnienia. Czy słusznie?

Regulamin nie może przewidywać takiego ograniczenia, gdyż dyskryminuje to pracowników z krótszym stażem. Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie uzależnia prawa do tego świadczenia od stażu czy rodzaju umowy o pracę. Regulamin wypłat z funduszu powinien być zmieniony. Proszę wystąpić o wypłatę tego świadczenia. W razie odmowy można zwrócić się o interwencję do inspektora pracy.

Firma nie chce wykonać wyroku

Zostałam zwolniona w okresie ochrony w wieku przedemerytalnym. Gdy odwołałam się od tego wypowiedzenia, sąd przywrócił mnie do pracy. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, firma przygotowuje apelację. Mój przełożony nie chce wykonać tego wyroku i zapowiedział, że tego nie zrobi. Jak mam się zachować?

Przed uprawomocnieniem się wyroku inspektorzy pracy nie mają podstaw do interwencji. Dopiero gdy wyrok stanie się prawomocny, inspektor może wystąpić do pracodawcy o jego wykonanie. Jeśli pracodawca tego nie zrobi, popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika, a inspektor może nawet złożyć wniosek do sądu karnego o ukaranie osoby, która odmawia wykonania wyroku. Za takie naruszenie prawa pracodawcy grozi grzywna do 30 tys. zł.

—notował Mateusz Rzemek

Na pytania odpowiada Barbara ?Kaszycka nadinspektor ?z Okręgowego Inspektoratu Pracy?w Kielcach

Jaka pensja dla inwalidy

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono