Na pytania odpowiada Barbara ?Kaszycka nadinspektor ?z Okręgowego Inspektoratu Pracy?w Kielcach
Jaka pensja dla inwalidy
Nie wiem, jak obliczać wynagrodzenie i urlopy niepełnosprawnych po tym, gdy 10 lipca zmieniły się przepisy. Czy mamy im podwyższyć wynagrodzenie za krótszą pracę?
Od 10 lipca norma czasu pracy osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności wynosi siedem godzin dziennie i 35 tygodniowo, chyba że doniosą one zaświadczenie lekarskie pozwalające na pracę przez osiem godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Skrócenie czasu pracy niepełnosprawnych nie może jednak oznaczać zmniejszenia ich wynagrodzeń. Po 10 lipca trzeba więc przeliczyć i podwyższyć stawkę godzinową przysługującą niepełnosprawnemu pracownikami proporcjonalnie do skróconego o godzinę czasu pracy. Nieprzeliczenie wynagrodzenia godzinowego doprowadziłoby bowiem do faktycznego obniżenia wynagrodzenia takich pracowników, a do tego niezbędne byłyby wypowiedzenia zmieniające warunki ich płacy. Podobnie jest z liczeniem urlopu wypoczynkowego. Do 9 lipca jeden dzień urlopu niepełnosprawnego liczy się jako osiem godzin, a po 10 lipca jako siedem godzin wolnego.
Długotrwała choroba
Czy w związku z przyznaniem mi świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę z przyczyn leżących po mojej stronie?
Zgodnie z art. 53 kodeksu pracy pracodawca po upływie trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego może rozwiązać umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia. Takie rozwiązanie umowy następuje z przyczyn obiektywnych – niezdolności zatrudnionego do pracy, nie ma więc mowy o tym, że winę za takie rozwiązanie umowy ponosi pracodawca czy sam zatrudniony. Pracownik nie nabywa prawa do odprawy należnej w myśl ustawy o zwolnieniach grupowych.