Reklama
Rozwiń

Wirtualna Kancelaria Prawa Pracy cz.13 - porady eksperta Inspekcji Pracy

Co tydzień, w każdy poniedziałek, prowadzimy dyżur telefoniczny we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. ?Na kolejny zapraszamy 8 września w godzinach ?od 11 do 12, tel. 22 463 00 11. Zapraszamy też do przysyłania do nas pytań e-mailem: prawopracy@rp.pl.

Publikacja: 02.09.2014 03:00

Na pytania odpowiada Jolanta Zedlewska, radca prawny z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku

Zwolnienie po chorobie

Mamy problem z pracownicą, która chorowała od marca zeszłego roku, a później przeszła na świadczenie rehabilitacyjne, które pobierała przez ostatni rok. Chce wrócić do pracy od 7 września na to samo stanowisko  w wymiarze 1/2 etatu, na co pracodawca wyraził zgodę. ?Z przeprowadzonych badań lekarskich wynika jednak, że nie może ona wykonywać pracy na tym stanowisku. Czy można jej teraz udzielić urlopu wypoczynkowego? Jak można z nią później rozwiązać umowę?

Pracodawca może udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który jest niezdolny do pracy. Jeśli chodzi zaś o rozwiązanie umowy o pracę, to w myśl art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p. pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę z osobą, która spędziła ponad trzy miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym. W ten sposób rozwiązać umowę z pracownikiem można nawet ostatniego dnia pobierania tego świadczenia. Gdy pracownica wróci już do pracy, to jeśli w myśl zaleceń lekarskich nie będzie mogła podjąć obowiązków na danym stanowisku, może to stanowić uzasadnioną przyczynę rozstania z nią za wypowiedzeniem. Warto zwrócić uwagę, że pracownica w czasie wypowiedzenia nie będzie wykonywała pracy, nie przysługuje jej więc wynagrodzenie.

Niepełnosprawny ochroniarz

Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i pracuję jako ochroniarz. Mój pracodawca twierdzi, że nie obejmuje mnie skrócenie do siedmiu godzin czasu pracy niepełnosprawnych. Czy słusznie?

Zgodnie z art. 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ograniczenia czasu pracy osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności do siedmiu godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu. Ochroniarze mogą pracować dłużej.

Ile urlopu po zmianach

Pracownik złożył dokumenty, z których wynika, że od ?1 sierpnia jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym ?i pracuje tylko siedem godzin dziennie. Zostało mu jeszcze ?16 dni urlopu. Jak mam je przeliczyć?

Skrócony czas pracy niepełnosprawnego to dla niego pełny wymiar. Jeden dzień urlopu liczy się jako siedem godzin.

—oprac. mrz

Na pytania odpowiada Jolanta Zedlewska, radca prawny z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku

Zwolnienie po chorobie

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono