Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło projekt nowej ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jest ona efektem unijnej dyrektywy 2013/55/UE. Podobne akty są teraz wprowadzane we wszystkich państwach unijnych.
Projektowane przepisy są ważne dla osób chcących pracować w zawodach regulowanych na terenie UE, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii oraz dla pracowników z tych krajów, którzy chcą pracować na terenie Polski.
Projektowane przepisy wprowadzają europejską legitymację zawodową, która pozwala na szybsze niż dotychczas uznawanie kwalifikacji zawodowych.
Legitymację będzie można wyrobić we własnym państwie, z wyjątkiem dotyczącym zawodów związanych ze zdrowiem lub bezpieczeństwem publicznym. W tym wypadku uprawnienie do wystawienia dokumentu będzie miało państwo przyjmujące.
Mechanizm uzyskania legitymacji będzie się opierał na specjalnym systemie informatycznym IMI. Zostaną do niego wprowadzone dane osoby ubiegającej się o legitymację, a państwo przyjmujące podejmie decyzję, czy akceptuje wskazane uprawnienia i wyraża zgodę na wydanie legitymacji. Dzięki niej będzie można bez większych formalności pracować krótkoterminowo w zawodzie regulowanym w innym państwie UE. Dokument będzie ważny przez 18 miesięcy, a jego wydanie będzie kosztować 3 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.