Zasada jest taka: nie ma konieczności zwrotu świadczenia do ZUS, jeżeli emerytura/renta wpłynęła na konto przed śmiercią świadczeniobiorcy, bez względu na to, w którym dniu miesiąca zmarł emeryt/rencista. Pogrążona w żałobie rodzina często zapomina o poinformowaniu ZUS o śmierci emeryta lub rencisty, więc ZUS przekazuje na adres lub konto zmarłego świadczenie za kolejny miesiąc. Dopóki bowiem do ZUS nie zostanie dostarczony akt zgonu, Zakład nie wie o śmierci i wypłaca pieniądze.
A że emerytury i renty są wypłacane z góry, to świadczenia mogą wpłynąć na konto nawet w ostatnich dniach miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który świadczenie jest już nienależne.
Przykład
Pani Janina zmarła 15 maja. 29 maja na jej konto wpłynęła emerytura należna za czerwiec. Bliscy p. Janiny muszą ja zwrócić do ZUS.
Poinformuj ZUS
Co robić, żeby uniknąć konieczności zwrotu nienależnie pobranego świadczenia? Możliwie szybko po pogrzebie powiadomić ZUS o śmierci emeryta/rencisty, zwłaszcza jeśli formalności pogrzebowe zostały zlecone zakładowi pogrzebowemu. To za pośrednictwem zakładów pogrzebowych ZUS coraz częściej dowiaduje się o zgonie świadczeniobiorców. Tyle tylko, że zakłady pogrzebowe przekazują ZUS informację o zgonie dopiero przy okazji składania wniosków o zasiłki pogrzebowe, często po upływie 14-21 dni od pogrzebu. Dlatego zdarzają się sytuacje, że wypłata emerytury czy renty jest kontynuowana po śmierci świadczeniobiorcy.