Przepisy o temperaturze w pracy dzielą ministerstwa. Spory o nowe wymogi

Projektowane przepisy dotyczące maksymalnych temperatur w miejscu pracy są nadmiarowe i mogą negatywnie wpłynąć na konkurencyjność polskiej gospodarki.

Publikacja: 12.03.2025 21:24

Przepisy o temperaturze w pracy dzielą ministerstwa. Spory o nowe wymogi

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z opinii Ministerstwa Rozwoju i Technologii do najnowszej wersji projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP.

Maksymalne temperatury w miejscu pracy. Ile wyniosą ?

Obecnie obowiązujące przepisy precyzują temperatury minimalne. Nie wskazują jednak precyzyjnie ich górnej granicy. Resort rodziny przygotował zatem projekt zmian w tym zakresie. Pod wpływem krytyki, m.in. ze strony partnerów społecznych, regulacje całkowicie jednak zmieniono.

Przypomnijmy, że w efekcie w pomieszczeniach pracy trzeba będzie zapewnić temperaturę nie wyższą niż 35°C (wcześniej proponowano 28°C), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.

Natomiast w przypadku, gdy z uwagi na warunki atmosferyczne temperatura przekroczy 28°C (a przy pracach ciężkich 25°C), pracodawca będzie musiał zapewnić odpowiednie rozwiązania techniczne, które ją obniżą. Jeżeli takie obniżenie nie będzie możliwe, zastosowane musiałyby zostać odpowiednie rozwiązania organizacyjne minimalizujące wpływ upału na zdrowie pracowników. Z kolei przy wykonywanych na otwartej przestrzeni pracach ciężkich (tj. związanych z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet) temperatura nie mogłaby być wyższa niż 32°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.

Jednocześnie przy pracy na otwartej przestrzeni przy upałach powyżej 25°C pracodawca będzie zobowiązany do podjęcia odpowiednich rozwiązań organizacyjnych.

Jak pisaliśmy w „Rz”, eksperci doceniają poczynione zmiany, mają jednak pewne zastrzeżenia (czytaj TUTAJ).

W rządzie nie ma jednomyślności w sprawie przepisów o maksymalnych temperaturach

Okazuje się, że jeszcze bardziej kategoryczne stanowisko w sprawie omawianej propozycji ma Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W swojej opinii wskazuje, że projekt nie wpisuje się w działania deregulacyjne jakie zostały zapowiedziane przez rząd.

Dalej zwraca uwagę, że obowiązujące przepisy w wystarczającym stopniu określają obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony życia i zdrowia pracowników. Zapewniają również pewną elastyczność oceny konkretnego przypadku, bez ustalania wartości granicznych, które wymagają podjęcia określonych czynności.

Zdaniem resortu rozwoju przedstawiona regulacja jest nadmiarowa i może negatywnie wpłynąć na konkurencyjność polskiej gospodarki. Zdaniem MRiT rozwiązania dotyczące pracy w warunkach podwyższonej temperatury powinny  przyjąć formę rekomendacji.

Z kolei Ministerstwo Finansów zabiega o jeszcze dłuższe vacatio legis. Obecna wersja projektu zakłada wejście w życie nowych przepisów od stycznia 2026 r. MF chce, aby to był jednak styczeń 2027 r., tak aby zatrudniający mieli czas by zapewnić odpowiednie środki finansowe i dostosować rozwiązania techniczne i organizacyjne zabezpieczające pracowników przed pracą w nadmiernej temperaturze. O więcej czasu na dostosowanie do nowego prawa zabiega też Ministerstwo Sprawiedliwości.

Etap legislacyjny: Projekt w konsultacjach

Tak wynika z opinii Ministerstwa Rozwoju i Technologii do najnowszej wersji projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP.

Maksymalne temperatury w miejscu pracy. Ile wyniosą ?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Aplikacje i egzaminy
Oto najlepsze uczelnie dla przyszłych aplikantów. Opublikowano nowy ranking
Prawo rodzinne
Zaprzeczenie ojcostwa. Jest przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Dane osobowe
Jest wyrok sądu ws. usunięcia danych z ksiąg kościelnych po apostazji
W sądzie i w urzędzie
Szybkie rozwody nie dla notariuszy. Urzędnik zakończy małżeństwo
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Samorząd
Sąd: opłaty za groby i usługi pogrzebowe są pobierane bezprawnie
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń