Czy 31 maja trzeba pracować, jeśli nie bierzemy urlopu? To zależy

31 maja jest w tym roku dniem pracującym. Istnieją jednak różne sposoby, aby zatrudniony nie musiał wracać w ten dzień do pracy po wolnym Bożym Ciele. Może dostać wolne od pracodawcy albo wziąć urlop.

Aktualizacja: 29.05.2024 09:02 Publikacja: 27.05.2024 16:30

Czy 31 maja trzeba pracować, jeśli nie bierzemy urlopu? To zależy

Foto: Adobe Stock

Czerwcówka to kolejny długi weekend, który w tym roku wypada na przełomie maja i czerwca. Zatrudnionym zależy oczywiście, aby ciągły wypoczynek trwał dłużej i nie był zakłócany koniecznością powrotu do firmy na jeden dzień.

Jaki urlop w piątek po Bożym Ciele?

Jak mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, wiele wskazuje na to, że do wydłużenia wolnego nie posłużą pracownikom inne instytucje prawa pracy, które nie są do tego przeznaczone.

Chodzi m.in. o dodatkowy, pięciodniowy (bezpłatny) urlop opiekuńczy, który jest udzielany pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem jego rodziny lub mieszkającej w tym samym gospodarstwie domowym z poważnych względów medycznych. Kolejne uprawnienie to dwa dni (albo 16 godzin) zwolnienia od pracy w roku, które przysługuje natomiast z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W tym okresie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy pensji.

- Nie mam sygnałów od firm, aby te nowe rozwiązania były szczególnie popularne podczas minionej majówki, zatem nie zakładam, że inaczej będzie w czerwcówkę – mówi ekspert. Chociaż, jak sam przyznaje, wiedza na temat wskazanych instytucji jest już raczej powszechna.

Dodatkowe wolne od pracodawcy po Bożym Ciele

Czytaj więcej

Pracodawca może sam przyznać więcej wolnego w majówkę

Ekspert zwraca uwagę, że niektórzy pracodawcy rozważają przyznanie pracownikom dodatkowego wolnego 31 maja. Czy każdy może tak zrobić? Okazuje się, że tak i to bez ograniczeń. Jest to bowiem rozwiązanie korzystne dla pracowników. Zasady są w takim wypadku analogiczne do tych opisywanych przez „Rz” przy okazji majówki.

- Taka decyzja nie powinna powodować jednak obniżenia wynagrodzenia za pracę, ani wpływać na urlop pracownika czy na wymiar jego czasu pracy — mówi Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski. Ekspertka zwraca jednocześnie uwagę, że nie można na pracodawcy wolnego wymusić.

- To jest taki sam dzień pracy jak każdy inny- mówi. Dlatego jeżeli pracodawca sam nie wyjdzie z inicjatywą wolnego, to jedyną możliwością jest wzięcie urlopu wypoczynkowego, o ile firma go nam udzieli w tym czasie.

Wolne 31 maja po Bożym Ciele? Pracodawca może sam je ustalić, ale z koniecznością odpracowania

Istnieje jeszcze inna możliwość. Pracodawca może także ustalić 31 maja wolnym, ale w zamian za konieczność jego odpracowania w innym dniu. - Takie ustalenia mogą zostać dokonane przy tworzeniu nowego grafiku na ten okres lub poprzez zmianę już ustalonego harmonogramu — wyjaśnia prawniczka.

Jak jednak wskazuje, modyfikacja w tym zakresie powinna być ogłoszona z odpowiednim wyprzedzeniem, tj. co najmniej 7 dni wcześniej. Powód? Pracownicy muszą mieć czas, aby przygotować się do pracy w innym dniu.

- Teraz na zmiany jest już zatem za późno. Natomiast nie ma przeszkód, aby ustalić 31 maja dodatkowym wolnym od pracy, bez konieczności odpracowania. Taką informację możemy pracownikom przekazać nawet na 1-2 dni przed terminem – dodaje.

Zwraca także uwagę, że pracodawca nie musi też oddawać pracownikom wolnego za pracę 31 maja. - Jest to bowiem normalny dzień roboczy – wskazuje.

Czytaj więcej

Dodatkowe urlopy się nie przyjęły. Eksperci wskazują powody

Czerwcówka to kolejny długi weekend, który w tym roku wypada na przełomie maja i czerwca. Zatrudnionym zależy oczywiście, aby ciągły wypoczynek trwał dłużej i nie był zakłócany koniecznością powrotu do firmy na jeden dzień.

Jaki urlop w piątek po Bożym Ciele?

Pozostało 91% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?