Renta wdowia: projekt do zmiany

Doprecyzowanie katalogu uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych, w przypadku których możliwe będzie skorzystanie z renty wdowiej. To jedna z uwag przekazana przez rząd do projektu zmian w tej sprawie podczas posiedzenia komisji.

Publikacja: 23.05.2024 04:30

Renta wdowia: projekt do zmiany

Foto: Adobe Stock

Przypomnijmy, że obecnie, gdy umiera jeden z małżonków emerytów, drugi może przejąć po nim 85 proc. świadczenia, lub pozostać przy swoim.

Procedowany projekt przewiduje natomiast odstępstwo od zasady jednej wypłaty.

Renta wdowia: komu przysługuje - zmiany

Zgodnie z nim wdowie lub wdowcowi pobierającemu świadczenie emerytalne ma przysługiwać dodatkowo 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Jest też drugi wariant. A w nim do renty rodzinnej po zmarłym dochodziłaby wypłata 50 proc. świadczenia podstawowego wdowy lub wdowca. Wysokość renty ma być jednak limitowana. Nie będzie mogła bowiem przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj więcej

Renta wdowia: nowe świadczenie dla seniorów ma kosztować 10 mld zł rocznie

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele projektodawcy i rządu byli zgodni co do zasadności wprowadzenia takich rozwiązań.

-Konieczność ta wynika ze spadającej stopy zastąpienia ( tj. zależności między przeciętnym wynagrodzeniem, a przeciętną nowo przyznawaną emeryturą) oraz kwestii ekonomicznych i społecznych. Relatywna wysokość emerytur spada. Do tego dochodzi rosnąca liczba osób starszych, oraz zjawisko osamotnienia seniorów. W efekcie możemy mieć do czynienia z plagę ubóstwa osób starszych, która negatywnie wpłynie nie tylko na jakość ich życia, ale też na gospodarkę- mówił Sebastian Koćwin z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

W podobnym tonie wypowiadała się też w Sejmie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- W obliczu zmian demograficznych zaproponowane rozwiązanie ustabilizowałoby sytuację materialną seniorów, którzy pozostają przy życiu po stracie partnera - mówiła na posiedzeniu komisji.

Pomimo, iż to inicjatywa obywatelska zadeklarowała wsparcie merytoryczne podczas prac nad zmianami.

Z kolei Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w MRPiPS wymienił kilka kwestii, które wymagają doprecyzowania w przepisach.

-W pierwszej kolejności, należałoby uzupełnić katalog uprawnień do świadczeń emerytalno- rentowych, do których stosuje się regułę zbiegu przewidzianą w projekcie. Świadczeń, które chronią podobne ryzyka jest więcej- mówił.

Ale to nie wszystko. Jak przekonywał w projekcie brakuje też szczegółowych zasad stosowania reguły zbiegu przy kilku świadczeniach emerytalno-rentowych.

Zwracał też uwagę na brak określenia w przepisach organów właściwych do ustalania i wypłacania świadczeń w zbiegu.

Etap: Projekt procedowany w Sejmie

Przypomnijmy, że obecnie, gdy umiera jeden z małżonków emerytów, drugi może przejąć po nim 85 proc. świadczenia, lub pozostać przy swoim.

Procedowany projekt przewiduje natomiast odstępstwo od zasady jednej wypłaty.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja