Kobiety nie skorzystają z emerytur stażowych PiS. Stracą też przedsiębiorcy

Deklaracja o emeryturach stażowych, jaka padła z ust premiera Mateusza Morawieckiego w spocie wyborczym, może zaniepokoić wielu zainteresowanych wcześniejszym przejściem na świadczenie.

Publikacja: 14.09.2023 14:12

Kobiety nie skorzystają z emerytur stażowych PiS. Stracą też przedsiębiorcy

Foto: Adobe Stock

- Są ludzie, którzy od najmłodszych lat ciężko pracowali, bardzo często fizycznie, w najróżniejszych zawodach. To dla nich chcemy wprowadzić emerytury stażowe- mówi w spocie wyborczym premier Mateusz Morawiecki.

Cztery projekty w sejmowej zamrażarce

Przypomnijmy, że w sejmowej zamrażarce utknęły cztery projekty w tej sprawie: Koalicji Polskiej i OPZZ, Lewicy, prezydencki, a także firmowany przez Solidarność projekt obywatelski. Wszystkie pomysły przewidują odstępstwo od reguły, iż emerytura przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni).

I tak, projekt obywatelski powtarza rozwiązania proponowane wcześniej przez Koalicję Polską i Lewicę, gwarantuje stworzenie ubezpieczonym o bardzo długim stażu (35 lat okresów składkowych i nieskładkowych – kobiety i 40 – mężczyźni) możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku. Jednak jest mniej korzystny dla zainteresowanych, w przeciwieństwie do wymienionych rozwiązań poselskich, gdyż wymaga zgromadzenia odpowiednio wysokich środków na koncie i subkoncie w ZUS.

Jeszcze bardziej restrykcyjne wymogi stawia natomiast propozycja prezydenta, ponieważ ze świadczenia mogłyby skorzystać kobiety, które wykażą 39-letni okres składkowy i nieskładkowy, oraz mężczyźni, którzy uzbierają 44 lata. Podobnie jak w projekcie obywatelskim nabycie prawa do emerytury stażowej zależałoby również od tego, czy dana osoba wypracowała przynajmniej emeryturę minimalną.

Czytaj więcej

Premier Morawiecki zapowiada emerytury stażowe. Kto je dostanie

Ekspert: emerytura stażowa, to w praktyce nie będzie świadczenie dla kobiet

Premier w spocie proponuje z kolei, aby przejście na emeryturę stażową było możliwe po 38 latach okresów składkowych dla kobiet i 43 latach dla mężczyzn.

- To najbardziej restrykcyjna ze wszystkich dotychczasowych propozycji. W porównaniu z prezydenckim projektem przewiduje ona co prawda o rok niższy staż, ale nie będą w nim uwzględniane okresy nieskładkowe. Jeżeli dodamy do tego wymóg posiadania kapitału uprawniającego do wypłaty przynajmniej minimalnej emerytury, co w swoich wypowiedziach dała do zrozumienia minister rodziny Marlena Maląg, to właściwie niewiele osób skorzysta z takiego świadczenia. Nie spełni bowiem kryteriów – komentuje dr Tomasz Lasocki z WPiA UW.

Jak wskazuje, nowa propozycja nie pozostawia żadnego marginesu na to, że coś w życiu mogło nie pójść zgodnie z planem. Przykładowo ktoś miał problemy zdrowotne, przez które pozostawał poza rynkiem pracy przez jakiś.

- Stratne będą też wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które korzystały z ulg w opłacaniu składek np. ulgi na start, czy małego ZUS Plus - komentuje dr Lasocki.

Ekspert zwraca też uwagę, że przy uwzględnianiu jedynie okresów składkowych emerytura stażowa, to w praktyce nie będzie świadczenie dla kobiet.

- To one mają najwięcej przerw w zatrudnieniu ( tj. okresów nieskładkowych) wynikających z funkcji opiekuńczej (tj. urlopy wychowawcze przed 1999 r., zasiłki opiekuńcze) czy rodzicielskiej (zasiłki chorobowe za okres ciąży). Dodatkowo kobiety, częściej niż mężczyźni, kończą studia, a okres nauki również nie będzie uwzględniany, nawet jeśli cały ten czas pracowała ona na najpopularniejszej dla takich osób umowie zleceniu - dodaje.

Zdaniem eksperta, najlepszym rozwiązaniem byłoby natomiast stworzenie rzetelnej definicji stażu uprawniającego do takiej wypłaty.

- Uwzględniałaby ona okresy pracy, które ze względu na swoją specyfikę powodują po latach szczególne wyeksploatowanie organizmu- dodaje.

Czytaj więcej

Rząd dba o emerytów, kiedy mu pasuje. Przed wyborami

- Są ludzie, którzy od najmłodszych lat ciężko pracowali, bardzo często fizycznie, w najróżniejszych zawodach. To dla nich chcemy wprowadzić emerytury stażowe- mówi w spocie wyborczym premier Mateusz Morawiecki.

Cztery projekty w sejmowej zamrażarce

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej