Zasiłek macierzyński: ostatni moment na większą wypłatę

Tylko do 17 maja rodzice, którzy 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas, żeby złożyć wniosek o jego podwyższenie.

Publikacja: 16.05.2023 02:00

Zasiłek macierzyński: ostatni moment na większą wypłatę

Foto: Adobe Stock

To efekt nowelizacji kodeksu pracy (DzU z 2023 r., poz. 641) wdrażającej do polskiego prawa dwie dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Zgodnie z nowymi przepisami od 26 kwietnia (tj. od momentu wejścia w życie ustawy zmieniającej) zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego (lub urlopu na jego warunkach) lub urlopu rodzicielskiego jest wyższy. O ile?

Czytaj więcej

Zasiłek macierzyński wyższy i dłużej. Dlaczego 17 maja to ważna data?

W modelu bardziej elastycznym (tj. w sytuacji, gdy matka dziecka nie deklaruje z góry, kiedy i w jakim wymiarze skorzysta ze swoich uprawnień) zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy wymiaru oraz 70 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego. Do tej pory matka mogła skorzystać ze 100 proc. odpłatności za 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, natomiast 32 tygodnie rodzicielskiego nie były opłacane według jednej wysokości. Pierwsze sześć tygodni tego urlopu było bowiem płatne w 100 proc., a kolejne 26 tygodni – w 60 proc. Po zmianach za cały okres rodzicielskiego przysługuje zasiłek w wysokości 70 proc.

Zgodnie z nowymi przepisami zmienione zasady obejmują też osoby, które w momencie ich wejścia w życie, czyli 26 kwietnia 2023 r., korzystały z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Jest jednak jeden warunek. Muszą złożyć wniosek o ustalenie nowej wysokości świadczenia w ciągu 21 dni od wejścia w życie przepisów, czyli do 17 maja 2023 r. włącznie.

Czytaj więcej

Zasiłek macierzyński w nowej wysokości

– Po tej dacie nie będzie już to możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości – wskazuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Wniosek w tej sprawie powinien być złożony do płatnika zasiłku, czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS. Jeśli zasiłek wypłaca pracodawca lub zleceniodawca, to musi być on złożony w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem jest ZUS, to wniosek może być również przekazany w formie elektronicznej, np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

Nowe regulacje są też korzystne dla matek, które z góry zdecydowały się na wykorzystanie pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) i przysługującego im rodzicielskiego (32 tygodnie). Za cały ten czas (czyli 52 tygodnie) przysługuje im bowiem zasiłek w wysokości 81,5 proc. podstawy wymiaru (wcześniej było to 80 proc.). Zmiana dotyczy też kobiet, które na dzień 26 kwietnia pobierają zasiłek w omawianym modelu. One też muszą pamiętać o złożeniu wniosku o przeliczenie do 17 maja.

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach