Reklama
Rozwiń

Wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych - ustawa

Resort rodziny nakłania gminy, by traktowały nierówno osoby zajmujące się niepełnosprawnymi i części z nich odmawiały świadczeń.

Aktualizacja: 09.05.2018 08:46 Publikacja: 09.05.2018 08:16

Wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych - ustawa

Foto: AdobeStock

Z ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko, gdy niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Ale już w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny (K 38/13) uznał, że różnicowanie ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.

Nic dziwnego, że pracownicy ośrodków pomocy społecznej mają poważne wątpliwości, czy przyznawać świadczenia np. osobom, które zrezygnowały z pracy, by poświęcić się opiece nad niepełnosprawnym rodzicem. Tym bardziej że sądy administracyjne świadczenia przyznają. Część gmin skierowała więc pytania do resortu rodziny, co mają robić w takich przypadkach. Z odpowiedzi, jakie uzyskały Poznań i Gdańsk, wynika, że należy odmawiać świadczeń. Podobne wytyczne Ministerstwo Rodziny przesłało do wojewody pomorskiego. Urząd wojewódzki przekazał je gminom.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono