2021 rok w tej kwestii dawał pracownikom więcej powodów do radości: dwa święta przypadały w soboty: 1 maja (Święto Pracy) i 25 grudnia (I dzień Bożego Narodzenia). Zgodnie z kodeksem pracy,  "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". W związku z tym, pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto, które przypada w sobotę lub innym dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Gorzej było z przedłużonymi weekendami - tylko trzy razy święta układały się w taki sposób, że  wystarczyło wziąć kilka dni urlopu, by przedłużyć odpoczynek.

A jak wygląda kalendarz świąt w 2022 r.? Zacznijmy od Nowego Roku. Święto przypada w sobotę, więc dostaniemy za nie wolny dzień. Możemy wykorzystać go w poniedziałek 3 stycznia, a wówczas noworoczny odpoczynek będzie trwał 3 dni.

Jeśli wolne za Nowy Rok zdecydujemy się odebrać 7 stycznia, zyskamy 4-dniowy weekend. A to dlatego, że już 6 stycznia będziemy obchodzić Święto Trzech Króli. Przypada ono w czwartek, więc wystarczy odebrać wolny dzień w piątek i można cieszyć się labą. Jeszcze większą korzyść da urlop w dniach 3-5 stycznia plus odbiór wolnego 7 stycznia - jeśli pracodawca zgodzi się na taki układ, można zapewnić sobie aż 9 dni odpoczynku przy zaledwie trzech dniach urlopu. Chętnych zapewne będzie wielu.

Następna okazja do świętowania szykuje się dopiero w Wielkanoc, która w 2022 r. przypada 17 i 18 kwietnia (niedziela i poniedziałek). I raczej niewiele osób zechce przy tej okazji wydłużyć wolne od pracy, bo aby zyskać wolny cały tydzień, z urlopowej puli trzeba byłoby odjąć aż 4 dni.

Lepiej już poczekać do przełomu kwietnia i maja. 30 kwietnia to sobota, Święto Pracy 1 maja - niedziela, potem, w poniedziałek jest wprawdzie Dzień Flagi, ale bez wolnego w pracy, lecz już we wtorek przypada Święto Konstytucji 3 Maja i kolejny dzień wolny od pracy. Łatwo obliczyć, że biorąc 4 dni urlopu (2 maja oraz 4-6 maja) możemy mieć 9 dni wolnego. Jeśli tylko sytuacja epidemiczna pozwoli, wiele osób właśnie wtedy zaplanuje wyjazdy na wiosenny wypoczynek.

Święto Zesłania Ducha Świętego, zwane też potocznie Zielonymi Świątkami, nigdy nie daje szansy na dodatkowe wolne, choć jest świętem ruchomym i dniem wolnym od pracy. A to dlatego, że zawsze wypada w niedzielę - 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Za święta w niedzielę pracownikom nie należy się dodatkowy wolny dzień. W tym roku Zielone Świątki będziemy obchodzić 5 czerwca.

Ale już w czwartek 16 czerwca przypada Boże Ciało. Jeden dzień urlopu w piątek 17 czerwca wystarczy, by odpocząć od pracy nie jeden, a cztery dni. O ile szef podpisze nam wniosek o urlop.

Kolejny długi weekend zacznie się w sobotę 13 sierpnia i potrwa do poniedziałku 15 sierpnia. Tego dnia przypada Święto Wniebowzięcia NMP i Święto Wojska Polskiego. Dzięki niemu będziemy odpoczywać całe 3 dni.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Korzystnie układa się w 2022 r. Święto Wszystkich Świętych. 1 listopada przypada we wtorek,więc jeśli weźmiemy urlop na poniedziałek 31 października, będziemy mieli 4 dni (razem z sobotą i niedzielą 29 i 30 października) na odwiedzanie grobów bliskich nam osób i spotkania z rodziną.

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada znów wydłuży weekend o jeden dzień, bo będzie to piątek. A jeśli planujemy jesienny urlop, to wystarczy wypisać wniosek na 4 dni, by odpoczywać 9 dni (5-13 listopada).

Jeszcze bardziej niekorzystnie niż w 2021 r. układają się w kalendarzu dwudniowe Święta Bożego Narodzenia - wypadają w niedzielę i poniedziałek. A ponieważ sobotnia Wigilia nie jest świętem, nie otrzymamy za nią dodatkowego wolnego dnia w pracy. To oznacza, że grudniowe Święta dadzą nam zaledwie jeden dzień odpoczynku więcej niż zwykły weekend.

Jeszcze gorzej będzie z Nowym Rokiem 2023, bo 1 stycznia przypada w niedzielę.

Czytaj więcej

Koronawirus: kwarantanna nie odbiera prawa do wolnego za sobotnie święto