– Jestem z 1950 r., więc obejmują mnie już nowe zasady przyznawania emerytur. Liczyłem jednak na art. 184 ustawy emerytalnej, który mówi, że z 25-letnim stażem emerytalnym, w tym 15-letnim w szczególnych warunkach, wypracowanym przed 1999 r. będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę, gdy za dwa lata skończę 60 lat – mówi Stefan R., który zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o pomoc. – Okazuje się jednak, że członkostwo w OFE wyklucza moje prawo do tej emerytury.
Dla większości wcześniejszych emerytów przynależność do OFE nie jest już żadną przeszkodą w uzyskaniu prawa do tego świadczenia. Stało się tak dzięki nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszów emerytalnych oraz niektórych innych ustaw (z 12 stycznia 2007 r., DzU nr 17, poz. 95), która weszła w życie 21 lutego 2007 r. Przepisy zmieniono dlatego, że wiele osób urodzonych po 1948 r. zdecydowało się w 1999 r. dobrowolnie przystąpić do OFE, nie wiedząc, że stracą w ten sposób prawo do wcześniejszej emerytury.
Jak się okazuje, przy tej nowelizacji pominięto art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ten przepis mówi, że wszystkie osoby, które jeszcze przed 1999 r. wypracowały staż emerytalny (20 lat – kobieta, i 25 lat – mężczyzna), w tym niezbędne do uzyskania wcześniejszej emerytury okresy pracy w trudnych warunkach lub szczególnym charakterze, na kolei, pod ziemią, a także artyści i twórcy, mogą wystąpić o te świadczenia, gdy osiągną przewidziany w przepisach o wcześniejszych emeryturach wiek emerytalny. Wyjątkiem jest to, że ZUS przyzna im prawo do tej emerytury także po 1 stycznia 2009 r., gdy przestaną obowiązywać dotychczasowe przepisy o wcześniejszych emeryturach. Wystarczy, że osiągną przewidziany w przepisach wiek. Dla większości osób ze stażem wypracowanym w szczególnym charakterze bądź warunkach, a także byłych kolejarzy będzie to 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Z kolei osoby, które przed 1999 r. pracowały co najmniej pięć lat pod ziemią, będą mogły obniżyć sobie wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) o pół roku za każdy rok takiej pracy.
Jak wynika z brzmienia ust. 2 zapomnianego w nowelizacji przepisu, będą oni mogli przejść na takie emerytury, jeśli nie przystąpili do OFE.
Z interpretacji, jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wynika, że przystąpienie do OFE przez takie osoby przekreśla im możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę po 1 stycznia 2009 r.