Jeśli urząd stwierdzi, że wypłacił je na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w wyniku innego świadomego wprowadzenia w błąd, to tak jak obecnie uprawniony będzie musiał zwrócić pomoc, nie straci jednak wsparcia przez trzy miesiące w kolejnym okresie zasiłkowym (jak planowano).
Nowy projekt przewiduje również, że przepisów o koordynacji świadczeń rodzinnych nie będzie się stosować, jeśli wyjazd osoby uprawnionej ma charakter turystyczny, leczniczy lub wiąże się z podjęciem przez dziecko nauki za granicą. Oznacza to, że bez przeszkód będzie się mogła starać o nie w Polsce.
Sprecyzowano też zasady przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego (w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. , P 28/07). Chodzi o to, aby uprawniony nie tracił zasiłku za czas, gdy czeka na orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu.
Świadczenie to będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności, pod warunkiem że zainteresowany złoży dokumenty o zasiłek w ciągu trzech miesięcy od uzyskania orzeczenia.
Jeśli uprawniony ponownie ubiega się o uznanie go za niepełnosprawnego, dostanie świadczenie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia. Wniosek o ustalenie niepełnosprawności musi złożyć w ciągu miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia, a o świadczenia rodzinne – w ciągu trzech miesięcy od otrzymania nowego orzeczenia.