Taką zmianę wprowadzili senatorowie do uchwalonej przez Sejm noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zaproponowali bowiem wprowadzenie do ustawy definicji ojca nieznanego. Jest nim ojciec dziecka, które zostało poczęte w wyniku czynu zabronionego i nie ma możliwości ustalenia ojcostwa.
Jeśli Sejm nie odrzuci senackich poprawek, prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka będą mieli rodzice, jeśli na dziecko nie zasądzono alimentów, bo drugi rodzic już nie żyje albo gdy oddalono powództwo. Niepełne rodziny będą się mogły ubiegać o dodatek tylko na dzieci poczęte w wyniku przestępstwa, gdy nie można ustalić ojcostwa.
Taką kontrowersyjną zmianę już po raz drugi senatorowie próbują przeforsować w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Poprzednia próba, w grudniu 2005 r., została odrzucona przez Sejm.
Wśród senackich poprawek są również modyfikacje prawa do zasiłku rodzinnego w razie przekroczenia przez rodzinę dochodu uprawniającego do wsparcia. Obecnie, jeśli kwota przekroczenia jest nie wyższa niż 48 zł (najniższy zasiłek rodzinny) na całą rodzinę, świadczenia należą się, gdy były pobierane w poprzednim okresie zasiłkowym. Z taką konstrukcją nie zgadzał się rzecznik praw obywatelskich.
Senatorowie uwzględnili jego postulaty. Chcą, by dopuszczalna kwota przekroczenia dochodu była ustalana w przeliczeniu na osobę, a nie na całą rodzinę.