Od 1 stycznia 1999 r. do 1 października 2003 r. prawo do tzw. emerytur mundurowych mieli jedynie żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych, którzy wstąpili do służby przed 2 stycznia 1999 r. Tym, którzy podjęli ją po 1 stycznia 1999 r., przysługiwały świadczenia z systemu powszechnego.
To się zmieniło i od 1 października 2003 r., po wejściu w życie ustawy z 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wszyscy żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych, bez względu na datę wstąpienia pierwszy raz do służby, są objęci jednolitym systemem emerytalnym. Emerytura przysługuje bez względu na wiek po 15 latach zawodowej służby, a świadczenia są finansowane przez budżet państwa, bez obowiązku opłacania składek. Przyznaje się ją na wniosek (a nie, jak wcześniej – z urzędu).
Przy obliczaniu emerytury dla osób, które pierwszy raz wstąpiły do służby przed 2 stycznia 1999 r., utrzymano obowiązujące do 30 września 2003 r. zasady obliczania świadczenia. Uwzględnia się nie tylko okresy zawodowej służby, ale również okresy zatrudnienia i pozostałe okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy składkowe, poprzedzające okres służby, są liczone po 2,6 proc. podstawy wymiaru. Natomiast osobom, które pierwszy raz wstąpiły do zawodowej służby wojskowej lub policyjnej po 1 stycznia 1999 r., uwzględnia się w wymiarze emerytury wyłącznie okresy służby. Jeżeli mają również okresy zatrudnienia cywilnego, przysługuje im – po osiągnięciu 65 i 60 lat – prawo do drugiej emerytury z systemu powszechnego, obliczonej wyłącznie za okresy zatrudnienia. Podstawę wymiaru emerytury wojskowej i policyjnej stanowi uposażenie należne w ostatnim dniu pełnienia służby.
Emeryturę podwyższa się o 1 lub 2 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby (z uwzględnieniem pełnych miesięcy) w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu (np. na samolotach, okrętach podwodnych, w charakterze płetwonurków, skoczków spadochronowych i saperów, w służbie wywiadowczej za granicą). Podwyższa się ją też o 0,5 proc. podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych.