Nawet 100 tys. mężczyzn będzie mogło skorzystać z nowych przepisów. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy emerytalnej mężczyźni z roczników 1944 – 1948, którzy mają co najmniej 35 lat stażu pracy, będą mogli zwrócić się do ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury.
To efekt głośnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października zeszłego roku. TK uznał wówczas, że przepisy ustawy emerytalnej dyskryminują mężczyzn, i dał rok na ich zmianę.
Teraz o wcześniejszą emeryturę będą mogli się starać mężczyźni urodzeni przed 1949 r., którzy cały czas wymagany do uzyskania tego świadczenia przepracowali na etacie.
Jeżeli w tym czasie prowadzili działalność gospodarczą lub pracowali np. na umowę-zlecenie, muszą spełnić dodatkowy warunek pracy na etacie przez co najmniej pół roku w ciągu ostatnich dwóch lat przed złożeniem wniosku emerytalnego.
Tego warunku nie muszą spełniać mężczyźni, którzy przeszli wcześniej z etatu na świadczenie przedemerytalne lub rentę. Jeśli jednak w czasie pobierania tych świadczeń pracowali na zlecenie lub prowadzili działalność gospodarczą, nie będą już traktowani jak pracownicy. Nie skorzystają więc z prawa do wcześniejszej emerytury.