Senat bez żadnych poprawek przyjął przepisy, w myśl których mężczyźni urodzeni przed 1949 r. będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury.
Oznacza to, że teraz nowela, na którą czeka kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn, trafi do podpisu prezydenta. Następnie zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i po 14 dniach wejdzie w życie. Wszystko wskazuje więc, że już na początku maja będą oni mogli wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie tego świadczenia.
Panowie powinni do tego czasu wstrzymać się ze składaniem wniosków o przyznanie wcześniejszej emerytury, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Na czym miałyby one polegać?
Zdarza się, że mężczyźni już teraz składają dokumenty, licząc na to, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna im to świadczenie od pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów. Trzeba jednak pamiętać, że ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie takich wniosków, najczęściej zaś rozpatruje je ekspresowo w ciągu kilku dni. Oznacza to, że zanim nowelizacja wejdzie w życie, musi odmówić przyznania tego świadczenia i wniosek trzeba będzie złożyć jeszcze raz.
Nowela przewiduje, że mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., którzy ukończyli 60 lat oraz mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę. Prawo to w dalszym ciągu będą mieli mężczyźni w tym wieku i z tą datą urodzenia, którzy mają co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy.