Mniej niezdolnych do pracy

Coraz mniej osób stara się o renty. Ci, którzy je otrzymują, zwykle dostają je na określony czas

Aktualizacja: 17.04.2008 08:44 Publikacja: 17.04.2008 01:08

Ze statystyk instytucji rentowych wynika, że lekarze orzekający o zdrowiu wydają coraz mniej orzeczeń o niezdolności do pracy.

Do otrzymania renty z tego tytułu konieczne jest odpowiednie orzeczenie lekarza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za niezdolną do pracy uznaje się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje jej odzyskania po przekwalifikowaniu.

Według danych ZUS w ciągu ostatnich czterech lat liczba wydanych orzeczeń dla celów rentowych spadła o ok. 12 proc. (w 2007 wydano ich prawie 11 tys. mniej niż w 2004 r.). Wynika z tego, że coraz mniej osób stara się o renty.

W ubiegłym roku lekarze wydali 91,8 tys. orzeczeń dla celów rentowych. Średnio z dziesięciu osób składających wniosek o rentę na pozytywne rozstrzygnięcie orzecznika ZUS może liczyć około sześciu.

Przeważająca większość otrzymuje orzeczenie o niezdolności do pracy na określony czas (pisaliśmy o tym w „Rz” z 7 kwietnia). Tylko mniej niż jedna osoba na dziesięć dostanie je na stałe. Jest ich zresztą coraz mniej. Od 2004 r. procent orzeczeń stwierdzających trwałą niezdolność do pracy spadł z 13 do ok. 8 w 2007 r. W rezultacie coraz mniej rent jest przyznawanych na stałe.

Podobne tendencje obserwuje się w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rolnik ma szansę na rentę, gdy lekarz rzeczoznawca KRUS uzna go za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym, czyli stwierdzi, że z powodu naruszenia sprawności organizmu utracił on zdolność do jej osobistego wykonywania.

Ze statystyk wynika, że także i ta instytucja wydaje coraz mniej decyzji rentowych.

– W ciągu ostatnich pięciu lat liczba orzeczeń o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym systematycznie maleje – przyznaje Ewa Jakubowiak, naczelny lekarz KRUS. W odniesieniu do 2003 r. w 2007 r. liczba ta spadła o jedną trzecią.

W 2007 r. w KRUS lekarze rzeczoznawcy (I instancja) wydali 77,5 tys. orzeczeń o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, a komisje lekarskie Kasy (II instancja) ponad 6 tys. Około 16 proc. to orzeczenia o trwałej niezdolności, a reszta – o okresowej. Były one podstawą decyzji ustalających prawo do renty rolniczej (wnioski pierwszorazowe i ponowne).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem