Zmieniające się od początku przyszłego roku zasady obliczania emerytur powodują, że wiele kobiet, które skończyły już 55 lat (lub do końca tego roku osiągną ten wiek) i mają wypracowany 30-letni staż, zastanawia się, kiedy złożyć wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury. Chodzi o to, by nie stracić na nowych zasadach jej obliczania.
Kobiety, które do końca tego roku spełnią warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury, zachowują prawo do jej obliczenia na dotychczasowych zasadach aż do ukończenia 60. roku życia.
Kobiety, które liczą na wcześniejszą emeryturę w kolejnych latach, muszą jednak policzyć, czy mają odpowiedni staż emerytalny. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS podczas ustalania prawa do emerytury okresy nieskładkowe (np. studiów, urlopów wychowawczych, zwolnień lekarskich) nie mogą przekraczać jednej trzeciej okresów składkowych (zatrudnienia na etacie, prowadzenia działalności gospodarczej). W takiej sytuacji, aby uzbierać 30-letni staż emerytalny, trzeba mieć minimum 22,5 roku okresów składkowych. Można doliczyć do tego tylko siedem i pół roku nieskładkowych. Niewykluczone więc, że kobiety, które w przeszłości korzystały z długotrwałych urlopów wychowawczych, a chcą do stażu emerytalnego zaliczyć jednocześnie okres studiów – zbyt krótko podlegały ubezpieczeniom społecznym.
W wypadku kobiet starających się o emeryturę w obniżonym wieku 55 lat w rachubę wchodzi jeszcze jeden dodatkowy wymóg.
Na podstawie art. 29 i 46 ustawy emerytalnej kobiety, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie pracowały przynajmniej przez pół roku na etacie, nie dostaną tego świadczenia. Jeśli w tym czasie utraciły pracę, nie mogą się zatrudnić na żadnej innej umowie, np. zleceniu, bo w tym wypadku również stracą prawo do wcześniejszej emerytury. Jeśli jednak nie spełniają wspomnianego warunku półrocznego zatrudnienia, mogą jeszcze je wypracować do końca roku. Nie muszą się tym martwić kobiety, które całe niezbędne 30 lat pracowały na etacie (ale uwaga – do tego okresu nie wliczają się okresy nieskładkowe, chodzi o czas faktycznego zatrudnienia). One także nie muszą spełniać warunku przejścia na emeryturę bezpośrednio z etatu.