Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS 31 grudnia 2008 r. jest ostatecznym terminem na spełnienie warunków uprawniających do wcześniejszej emerytury, a nie ostatecznym terminem na złożenie wniosku o jej przyznanie. Kobiety, które do końca tego roku osiągną 55 lat, nie muszą zatem przed 1 stycznia 2009 r. występować do ZUS o przyznanie świadczenia.
Owszem, data złożenia wniosku ma znaczenie. Zgłoszenie wniosku o emeryturę po osiągnięciu 60 lat oznacza, że będzie miał zastosowanie tzw. mieszany sposób ustalania jej wysokości. Gdy wniosek taki zostanie zgłoszony po 60. roku życia, świadczenie zostanie ustalone w oparciu o składki zewidencjonowane na indywidualnym koncie w ZUS i OFE.
Kobieta urodzona po 1948 roku, aby mieć przyznaną emeryturę, nie musi rozwiązywać stosunku pracy przed 31 grudnia 2009 r.
ZUS przypomina, że wcześniejsza emerytura przysługuje kobiecie, która skończy 55 lat, a nie ukończyła 60. roku życia, i mężczyźnie, który ukończył 60, a nie ukończył 65 lat. Muszą wykazać się odpowiednio długim okresem składkowym i nieskładkowym.
Dla pań wynosi on 30 lat, a jeśli kobieta zostanie uznana za całkowicie niezdolną do pracy, to suma tych okresów ma wynosić 20 lat. Panowie muszą udowodnić odpowiednio okresy 35 i 25 lat.