Najpierw zaświadczenie od lekarza, potem becikowe

Od listopada tego roku otrzymanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka będzie uzależnione od tego, czy matka w czasie ciąży była pod opieką medyczną

Aktualizacja: 07.01.2009 07:24 Publikacja: 07.01.2009 03:24

Najpierw zaświadczenie od lekarza, potem becikowe

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Warunkiem otrzymania becikowego będzie to, aby kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu, co ma potwierdzić zaświadczenie od lekarza. Chodzi o zmotywowanie ciężarnych do badań profilaktycznych. Z obowiązku dostarczania zaświadczeń będą zwolnieni tylko opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka, czyli np. przysposabiający.

Będzie ono potrzebne przy staraniach zarówno o becikowe przysługujące wszystkim bez względu na dochody, jak i o tzw. dodatkowe becikowe dla uboższych, czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Taką zmianę od 1 listopada przewiduje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294736]ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654). [/link]

– Sam pomysł przedstawiania zaświadczeń wydaje się nadmiernym formalizmem. Najgorsze jest jednak to, że w ustawie brakuje przepisów przejściowych. Jednoznacznie z niej nie wynika, w jakich sytuacjach trzeba będzie żądać zaświadczeń. Znów trzeba będzie się opierać na interpretacjach – uważa Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych w Bydgoszczy.

[wyimek][b]1 tys. zł [/b]wynoszą: jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka[/wyimek]

Art. 18 ustawy nowelizującej wskazuje jedynie, że obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 r.

Co to oznacza? Czy kobiety będące w dziesiątym tygodniu ciąży już powinny się poddać wskazanej w przepisach opiece medycznej, aby po 1 listopada 2009 r. nie stracić szansy na becikowe? A może obowiązek ten obciąży dopiero te, które w listopadzie będą co najmniej w dziesiątym tygodniu ciąży? Przepisy można interpretować różnie. Sytuację komplikuje to, że wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka można złożyć w terminie 12 miesięcy od jego narodzin. Trudno zaś, aby gmina żądała zaświadczenia lekarskiego od kobiety, która urodzi dziecko w styczniu, a po becikowe zgłosi się w listopadzie.

[srodtytul]Zdaniem ministerstwa[/srodtytul]

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W opinii Departamentu Świadczeń Rodzinnych, aby nabyć prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, kobieta będzie musiała udokumentować pozostawanie pod opieką lekarską po 1 listopada 2009 r. (bez względu na stopień zaawansowania ciąży). Nowe przepisy oznaczają więc, że gmina będzie mogła żądać potwierdzenia tej opieki dopiero począwszy od tego terminu. [b]Nie ma żadnej podstawy prawnej do żądania od kobiety informacji o pozostawaniu pod opieką lekarską przed 1 listopada 2009 r.,[/b] chociaż zapewne większość pod taką opieką będzie pozostawała od początku ciąży.

Ciężarne mogą więc być spokojne – w tej chwili nie muszą się starać o żadne zaświadczenia. Szczególnie że jeszcze nie wiadomo, jak mają one wyglądać. Formę opieki medycznej i wzór zaświadczenia ma określać rozporządzenie. Z informacji uzyskanych z MPiPS i Ministerstwa Zdrowia wynika, że nie jest ono jeszcze gotowe. Prace nad projektem są w toku. Wiadomo , że zaświadczenia będą bezpłatne. Lekarze będą je wydawać dopiero po 1 listopada 2009 r.

[srodtytul]Wątpliwości pozostają[/srodtytul]

Obawy kobiet dotyczą tego, czy będą w stanie sprostać wymaganiom, korzystając wyłącznie ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ. Innymi słowy, czy żeby dostać becikowe, nie będą zmuszone do prywatnych wizyt lekarskich. Ginekolodzy zwracają zaś uwagę, że w niektórych wypadkach kobieta trafia do gabinetu już po dziesiątym tygodniu ciąży i nie jest to wynik jej zaniedbań, ale specyficznego funkcjonowania jej organizmu. Czy pozbawi ją to becikowego? Cała nadzieja, że rozporządzenie rozwieje wątpliwości, które budzi uzależnienie becikowego od przedstawiania zaświadczeń lekarskich.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne