Według unijnej zasady zachowania praw nabytych świadczeń emerytalnych oraz zasiłków pogrzebowych nabytych pod rządami ustawodawstwa jednego lub kilku państw członkowskich nie można zawiesić, zmniejszyć ani uchylić tylko dlatego, że uprawniony mieszka w innym kraju wspólnotowym.
Gwarantuje to art. 10 ust. 1 rozporządzenia nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU WE L 149 z 5 lipca 1971 r.).
Zgodnie z tym przepisem [b]zmiana państwa zamieszkania przez emeryta nie może wpływać ani na jego prawo do świadczenia, ani na jego wartość. Emerytura czytelniczki będzie nadal wypłacana w Polsce we wskazany przez nią sposób (np. na rachunek bankowy lub do rąk osoby upoważnionej). Ponadto polska emerytura trafi do Belgii, jeśli czytelniczka wystąpi do ZUS z takim wnioskiem.[/b] Jest to tzw. transfer świadczenia do miejsca zamieszkania za granicą. Musi jednak o swoim wyjeździe poinformować oddział ZUS, który wypłaca świadczenie.
Przy transferze za granicę przepisy przewidują albo przekazywanie emerytury bezpośrednio do świadczeniobiorcy, albo za pośrednictwem instytucji ubezpieczeniowej w państwie zamieszkania. Jako zasadę kraje należące do UE przyjęły wypłatę bezpośrednio do świadczeniobiorcy. Polskie emerytury są przekazywane za granicę przez banki (przelewy na konta, czeki). Emerytura czytelniczki będzie przekazywana do Belgii w takim terminie jak dotychczas (a więc tym określonym w decyzji o przyznaniu świadczenia).
[b]Emerytura nie zostanie pomniejszona o koszty transferu (poniesie je ZUS).