Do Sejmu wpłynął poselski (PiS) projekt zmian w ustawie z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294728]DzU nr 237, poz. 1656[/link]). Po pierwsze, chodzi o wyeliminowanie zasady ograniczającej czasowo przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Teraz prawo do niej mają tylko ci, którzy pracowali w szczególnych warunkach lub charakterze przed 1 stycznia 1999 r. (w rozumieniu starych przepisów emerytalnych) i jednocześnie po 31 grudnia 2008 r. (według wykazów z ustawy o emeryturach pomostowych). Po wykreśleniu art. 4 ust. 5 z tej ustawy, czego domagają się wnioskodawcy, pozostałby tylko ten drugi warunek. Nie trzeba byłoby więc wykazywać pracy w szczególnych warunkach lub charakterze przed 1999 r., co z pewnością poszerzyłoby grono wcześniejszych emerytów.
Po drugie, posłowie chcą poszerzenia listy zawodów, które znalazły się w nowych wykazach.
Nowością byłoby przyznanie uprawnień kierowcom ciężarówek o masie całkowitej powyżej 10 ton. Przywileje zyskałoby też więcej nauczycieli i wychowawców (nie tylko ci, którzy pracują w ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych itp.). Zgodnie z założeniami do pomostówki byliby uprawnieni elektromonterzy pracujący przy usuwaniu awarii oraz eksploatacji napowietrznych sieci elektroenergetycznych (nie tylko pracujący pod napięciem).
Przywileje objęłyby także personel medyczny pracujący w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii (bez dziś obowiązujących warunków ostrego dyżuru) oraz w kontakcie z preparatami cytostatycznymi, otwartymi źródłami promieniotwórczymi, a także na oddziałach intensywnej terapii i ostrych zatruć.
W wykazie prac w szczególnych warunkach miałyby się znaleźć prace nie tylko przy obsłudze, ale też eksploatacji dźwignic bezpośrednio przy wytapianiu surówki, stopów żelaza lub metali nieżelaznych.