Częstym powodem nieprzyznania świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku dla bezrobotnych jest niedopełnienie przez osoby tracące rentę ustawowych wymogów dotyczących terminów rejestracji oraz składania wniosków i zaświadczeń. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy przed rejestracją w powiatowym urzędzie pracy mieli ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, lecz zostali uznani za zdolnych do pracy.

Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi od osób, które dostały odmowy w tych sprawach, ponieważ nie dopełniły zawartego w art. 2 ust. 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F53EBC640F9F4231D561AD9B6CBFF55B?id=173726]ustawy o świadczeniach przedemerytalnych[/link] obowiązku zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. O tej powinności zainteresowani dowiadują się dopiero z uzasadnienia decyzji o odmowie przyznania świadczenia przedemerytalnego.

W takiej samej sytuacji znajdują się ci, którzy w związku z niezarejestrowaniem się w urzędzie pracy w okresie następującym po ustaniu prawa do renty ponoszą negatywne konsekwencje z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zdaniem rzecznika warto byłoby zamieszczać stosowne informacje w decyzji ZUS odmawiającej prawa do renty. Zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To zaś [b]wystąpiło do ZUS, aby rozważył możliwość przekazywania odpowiedniej informacji osobom tracącym prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy[/b] o istniejących możliwościach uzyskania przez nie prawa do świadczenia przedemerytalnego czy zasiłku dla bezrobotnych pod warunkiem dopełnienia formalności w określonych terminach.