[b]Jestem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Otrzymuję rentę socjalną na okres stały. Chciałbym podjąć pracę. Ile mogę dorobić, aby nie stracić renty? W jakiej formie musi być zawarta umowa z pracodawcą?[/b] – pyta czytelnik.
Rencista może dorobić maksymalnie 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS dla celów emerytalnych.
[srodtytul]Kwota zmienia się co trzy miesiące[/srodtytul]
Warunki zawieszenia renty socjalnej w przypadku osiągania innych przychodów przez osobę uprawnioną do jej pobierania określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170231]ustawa z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268 ze zm.).[/link] Zgodnie z jej art. 10 ust. 6, aby uniknąć zawieszenia renty, można osiągnąć przychód w łącznej kwocie nieprzekraczającej 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS dla celów emerytalnych. I to niezależnie od tego, ile jest źródeł tego przychodu.
W poszczególnych kwartałach więc przychód, jaki czytelnik może (mógł) osiągać, jest różny i trzeba dokładnie co kwartał sprawdzać tę kwotę [b][link=http://www.rp.pl/galeria/6,1,399816.html]patrz tabela[/link][/b]. Wystarczy wejść na stronę internetową ZUS i sprawdzić w aktualnych stawkach (zakładka „Emerytury i renty”).