Resort pracy przygotował nowelizację ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.
Projekt powstał po grudniowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjny przepis ustalający krąg osób uprawnionych do świadczenia deportacyjnego. TK orzekł, że pozbawienie prawa do świadczenia osób, które zostały wywiezione do pracy na terytorium Polski, narusza zasadę równości. Często dochodziło do sytuacji, w których świadczenie nabywały osoby deportowane na odległość kilkudziesięciu kilometrów od swojego miejsca zamieszkania, a pozbawiane go były te, które trafiały do pracy kilkaset kilometrów dalej, ale w granicach naszego kraju.
Z szacunków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wynika, że po zmianie przepisów świadczenia otrzyma 20 tys. osób. Niektórzy z nich starali się już o dodatek, ale urząd odmówił. W takich wypadkach zmiana decyzji odmawiających prawa do świadczenia dokonywana będzie z urzędu przez kierownika Urzędu ds. Kombatantów.
Wysokość dodatku jest uzależniona od okresu deportacji. Maksymalnie wynosi 181,10 zł. Świadczenie w tej wysokości jest wypłacane osobom wywiezionym na co najmniej 20 miesięcy.