Pieniądze z programu emerytalnego można wypłacić wcześniej

Czy zawsze trzeba czekać z wypłatą z pracowniczego programu emerytalnego do 60. roku życia

Publikacja: 09.11.2011 00:13

Ustawodawca przewidział możliwość dokonania wcześniejszej wypłaty środków z pracowniczego programu emerytalnego, to jest w wieku lat 55. Jednakże warunkiem takiej wypłaty jest uzyskanie przez uczestnika uprawnień emerytalnych. Niestety, nie sprecyzowano, czy dotyczy to emerytury wypłacanej jedynie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy również przez inne organy, np. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Należy wskazać, że na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych wypłata środków następuje tylko w razie spełnienia określonych warunków. Zgodnie z pkt 2 tego przepisu wypłata następuje na wniosek uczestnika po przedstawieniu przez niego decyzji o przyznaniu prawa do emerytury i po ukończeniu 55. roku życia.

Ustawodawca jako jedną z przesłanek warunkujących wypłatę wskazał przedstawienie przez zainteresowanego decyzji o przyznaniu prawa do emerytury, nie precyzując jednak, przez jaki organ prawo to powinno zostać przyznane w celu skorzystania z możliwości wypłacenia środków z programu. Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że bez względu na to, czyją decyzją zostanie przyznane prawo do emerytury, uczestnik po przedstawieniu takiej decyzji i ukończeniu 55. roku życia będzie uprawniony do dokonania wypłaty środków z PPE.

Decyzje w sprawie przyznania emerytury mogą wydać: ZUS – na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, KRUS – na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, czy też jeszcze inny podmiot.

Inaczej natomiast sytuacja przedstawia się w razie uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego na podstawie ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Mimo że decyzję w sprawie przyznania tego świadczenia wydaje ten sam organ rentowy, który jest wystawcą decyzji o przyznaniu prawa do emerytury, są to dwa odmienne świadczenia ustalane na różnych podstawach prawnych. Ustawodawca nie przewidział w PPE możliwości wypłaty środków po przedstawieniu decyzji o przyznaniu świadczenia przedemerytalnego. Dlatego uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego nie pozwala na dokonanie wypłaty nawet po ukończeniu przez uczestnika 55. roku życia.

—oprac. zal

Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy

Zobacz » Prawo dla Ciebie » Świadczenia » Emerytury » Nowe emerytury

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne