Nie taka reforma emerytalna straszna. Choć przewiduje podniesienie wieku emerytalnego dla mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. i kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r., wiele z tych osób w najbliższym czasie ciągle będzie mogło przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet czy 60 dla mężczyzn.
Za warunki pracy...
Najwięcej osób skorzysta z przywilejów przewidzianych w art. 184 ustawy emerytalnej.
– Dotychczas najwięcej, bo aż 44,2 tys., osób skorzystało z prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie tego przepisu jeszcze w 2009 r. W następnym roku na taką emeryturę przeszło 26 tys. osób, a w zeszłym roku ponad 36 tys. – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS. – W pierwszym kwartale tego roku już 10 tys. osób.
Wszystko więc wskazuje, że w najbliższych latach z wcześniejszych emerytur skorzysta co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Co ważne, przepisy nie stawiają żadnych ograniczeń co do roku urodzenia emeryta. Ważne jest natomiast, by miał co najmniej 20-letni staż, jeśli jest kobietą, i 25-letni, jeśli jest mężczyzną, wypracowany jeszcze przed 1 stycznia 1999 r., w tym co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach bądź też charakterze. Wniosek o wcześniejszą emeryturę można złożyć po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego. Wcześniej przez cztery lata korzystają ponadto z ochrony przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym, na podstawie art. 39 kodeksu pracy. Listę uprzywilejowanych zawodów i szczegółowe warunki uzyskania świadczenia można znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.). Przewiduje ono także wyjątki, gdy o wcześniejszą emeryturę mogą się starać osoby w jeszcze niższym wieku. Przykładowo tancerze, akrobaci, gimnastycy, ekwilibryści, kaskaderzy mogą się o nie starać już po ukończeniu 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn.
Nowelizacja ułatwi staranie się o takie emerytury. Projekt zmian przewiduje bowiem wykreślenie z art. 184 ustawy emerytalnej obowiązku rezygnacji z pracy przez osobę starającą się o wcześniejszą emeryturę na podstawie tego przepisu.