Bon wychowawczy w wysokości 1600 zł miesięcznie przez pierwsze dwa lata życia dziecka, bon zatrudnieniowy dla pracodawcy za utrzymanie pracownika przez 18 miesięcy i bon edukacyjny na naukę szkolną i zajęcia pozalekcyjne dzieci – to tylko część rozwiązań, które marszałek województwa opolskiego chce wprowadzić w swoim regionie w ramach specjalnej strefy demograficznej. Działania te to zdaniem pomysłodawców pilotaż. Mogłyby funkcjonować w innych województwach. Program Specjalnej Strefy Demograficznej w województwie opolskim będzie dziś prezentowany na posiedzeniu Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
– Rodzice nowo narodzonych w naszym województwie dzieci będą mogli otrzymać 1600 zł miesięcznie. Pomoc uzyskiwana z budżetów samorządowych i budżetu państwa zostanie ujednolicona w całym naszym regionie i wypłacana właśnie w formie bonu. Trzeba zaradzić kryzysowi demograficznemu – mówi Józef Sebesta, marszałek województwa.
Demograficzna zapaść
Udział ludności przedprodukcyjnej (do 17. roku życia) na Opolszczyźnie jest najniższy w całej Polsce. Stanowi tylko 17 proc. Wskaźnik dzietności w województwie wynosi zaledwie 1,08 dziecka przypadającego na kobietę wobec 1,38 w całym kraju oraz 1,6 w Unii.
Część rozwiązań, które chce wprowadzić marszałek województwa, wymaga zmian ustawowych, inne mogą działać w dotychczasowych ramach prawnych.
– Samorządy powinny mieć większą swobodę w świadczeniu swoich usług, zamiast nakładania na nie coraz to nowych obowiązków – mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. I dodaje, że opolska inicjatywa jest godna pochwały, chociaż z pewnością wymaga pewnych korekt. Powinna być na przykład zaplanowana na więcej niż siedem lat.