Osoba, która chce zmienić pracę na lepszą albo ma źródło utrzymania i chce dorobić, może zarejestrować się jako poszukujący pracy. Urząd pracy może przygotować dla niej indywidualny plan działania, w ramach którego będzie miała prawo do korzystania z pośrednictwa pracy, indywidualnych lub grupowych porad zawodowych i informacji zawodowej. Może także uczestniczyć w zajęciach klubu pracy oraz korzystać ze szkoleń z zakresu umiejętności poszukiwania pracy.
Formy wsparcia
Wśród poszukujących pracy są osoby na uprzywilejowanej pozycji. Mogą bowiem korzystać z niektórych form wsparcia przewidzianego dla bezrobotnych: szkoleń, refundacji ich kosztów lub kosztów egzaminów w celu zdobycia nowych lub podniesienia dotychczasowych kwalifikacji, uzyskania uprawnień lub tytułów zawodowych czy licencji. Mogą nawet ubiegać się o sfinansowanie z Funduszu Pracy kosztów studiów podyplomowych.
Do takich form pomocy mają prawo następujące osoby:
- pracownicy, osoby wykonujące inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, które ukończyły 45 lub więcej lat,
- są w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo ich zakład pracy jest w stanie upadłości lub likwidacji (z wyjątkiem likwidacji w celu prywatyzacji),