Odmianą umowy o pracę na czas określony jest umowa zawierana w celu zastępstwa nieobecnego pracownika.
Angaż na zastępstwo można zawrzeć na cały okres nieobecności lub na krócej, jeśli pracodawca uważa, że jest to wystarczające (część obowiązków nieobecnego można na czas określony rozdzielić pomiędzy pozostałych zatrudnionych) lub że należy najpierw sprawdzić przyjmowanego na zastępstwo pracownika. To oznacza, że i umowę na zastępstwo można poprzedzić umową na okres próbny.
Termin końcowy
Czas trwania tej umowy, inaczej niż w typowej umowie na czas określony, został oznaczony nie poprzez jej końcową datę (np. do 30 kwietnia) lub przez określenie czasu jej trwania (np. na 6 miesięcy), lecz poprzez wskazanie, że jest ona zawarta do momentu ustania nieobecności pracownika, którego dotyczy zastępstwo. Pozwala to na zatrudnienie nowego pracownika w miejsce nieobecnego dokładnie na czas jego nieobecności.
Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla pracodawców. Osoba zatrudniona na zastępstwo – co do zasady – powinna świadczyć pracę na takich samych warunkach, na jakich pracuje zastępowany pracownik.
Te same warunki
W uzasadnionych przypadkach pracodawca może jednak zatrudnić pracownika na zastępstwo w innym wymiarze czasu pracy niż ten, w jakim pracował pracownik, który ma być zastępowany. Ale zawsze musi to wynikać z obiektywnych przesłanek. Przykładowo może to być większa liczba zadań przypisanych zastępcy, wzrost zamówień czy zmiany w prowadzonej produkcji.