Prawo do renty socjalnej przysługiwać będzie nie tylko osobom posiadającym obywatelstwo polskie i zamieszkującym w Polsce, ale również cudzoziemcom mieszkającym w naszym kraju na podstawie zezwolenia na pobyt stały, na pobyt czasowy oraz rezydentom długoterminowym Unii Europejskiej. Tak wynika z przyjętego wczoraj przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Prawo do takiego świadczenia będzie przysługiwać także osobom posiadającym status uchodźcy lub  przyznaną ochronę uzupełniającą. O rentę socjalną będą mogli ubiegać się też cudzoziemcy posiadający kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy" oraz wszyscy obywatele państw członkowskich UE, państw EFTA, stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin zamieszkującym w Polsce.

Zgodnie z projektowanymi przepisami wszystkie te osoby oraz obywatele polscy będą mogli otrzymywać rentę socjalną mimo czasowego przebywania poza granicami Polski. Głównym celem zmian wprowadzonych do ustawy jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r. Trybunał zakwestionował uzależnienie przyznania i wypłacania renty socjalnej od przebywania w kraju. Dotychczas osoba wyjeżdżająca za granicę  bez względu na cel wyjazdu  traciła świadczenie.

Prawo do renty socjalnej będzie podlegać jednak zawieszeniu w razie osiągania przychodów za granicą. Przepisy w tym względzie są identyczne z odnoszącymi się do przychodów osiąganych przez rencistów socjalnych w Polsce.

Etap legislacyjny: skierowano do Sejmu