Pobieram świadczenie przedemerytalne w wysokości 991 zł brutto. Zostałam członkiem Rady Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej. Pobierać będę wynagrodzenie z tego tytułu. Ile maksymalnie może wynieść to wynagrodzenie, abym w dalszym ciągu pobierała świadczenie w pełnej wysokości?
– pyta czytelniczka
Świadczenie przedemerytalne jest ustalane na podstawie ustawy z 30 kwietnia 2004 r. Jest co roku waloryzowane. Od 1 marca 2014 r. wynosi 991,39 zł brutto.
Taką kwotę dostanie także świadczeniobiorca, który dorabia, ale jego zarobki nie przekraczają pewnego limitu. Jego przekroczenie będzie skutkować zmniejszeniem świadczenia. Przekroczenie jeszcze innego progu spowoduje natomiast zawieszenie prawa do świadczenia - ZUS przestanie je wypłacać. Pobierający świadczenie przedemerytalne ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić ZUS o podjęciu i wysokości przychodu , a po upływie roku kalendarzowego musi złożyć zaświadczenie o jego wysokości w poprzednim roku kalendarzowym.
Limity zarobków ogłasza ZUS
Limity dodatkowych przychodów dla osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne zależą od przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. Jeżeli kwota przychodu przekracza 25 proc., ale nie przekracza 70 proc. tego wynagrodzenia, świadczenie przedemerytalne zostanie wypłacone, ale w mniejszej wysokości. O ile mniejszej? O tyle, ile wyniesie przekroczenie limitu. Jednak i tu obowiązuje próg zmniejszenia, bo świadczeniobiorca musi otrzymać pewną gwarantowaną kwotę. Jeśli natomiast przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekroczy 70 proc. wspomnianego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to prawo do świadczenia ulegnie zawieszeniu na cały okres rozliczeniowy.