Reklama
Rozwiń

Emerytura za 40 lat pracy dla rolnika na 56. urodziny

Korzystny dla wsi projekt PSL trafił już do Sejmu. PO i PiS chcą pracować nad tymi zmianami.

Aktualizacja: 23.06.2015 07:03 Publikacja: 23.06.2015 06:45

Emerytura za 40 lat pracy dla rolnika na 56. urodziny

Foto: www.sxc.hu

Z przywilejów, które mają zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku, nie skorzystają wcale lub w bardzo ograniczonym zakresie osoby, które nie są związane z wsią.

W myśl projektu złożonego w poniedziałek w Sejmie przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek będą miały osoby, które wypracowały 40 lat składkowego stażu pracy. Do tych okresów, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, nie będą więc zaliczane lata studiów ani okresy korzystania z zasiłków chorobowych czy opiekuńczych np. na chore dziecko.

Nieosiągalny staż

– Gdy odliczy się te okresy od stażu pracy, może się okazać, że osoba ubezpieczona przez całą karierę w ZUS, która zaczęła pracę po studiach, będzie mogła wypracować staż potrzebny do uzyskania nowego uprawnienia dopiero w wieku 64 czy 65 lat. I to zakładając, że pracowała przez cały czas i nie korzystała z dłuższych przerw w pracy w związku z chorobą – zauważa Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego. – Rolnikom natomiast będzie bardzo łatwo udowodnić nieprzerwane ubezpieczenie w KRUS, wynikające z pomocy w prowadzeniu gospodarstwa już od 16. roku życia. W ten sposób rolnicy będą mogli korzystać z wcześniejszych emerytur z KRUS już w wieku 56 lat. I to na korzystniejszych niż obecnie zasadach, bo bez potrzeby przekazania gospodarstwa w inne ręce. Będą je więc nadal mogli prowadzić na wcześniejszej emeryturze – podkreśla.

– Czekamy na projekt, który będzie korzystny dla ludzi pracy – mówi Wiesława Taranowska, wiceszefowa OPZZ. – Poza tym w wypadku kobiet wymagany do wcześniejszej emerytury staż pracy powinien być krótszy i wynosić np. 35 lat – zaznacza.

Polityczne targi

Na razie propozycja PSL, która jest rozwinięciem tej złożonej miesiąc temu w Sejmie przez odchodzącego prezydenta Bronisława Komorowskiego i wycofanej po jego przegranej w wyborach, nie ma wystarczającego poparcia parlamentarnego. Największe partie nie mówią jednak nie.

– Zastanowimy się nad poparciem tego projektu, gdy się z nim zapoznamy – mówi posłanka Izabela Mrzygłocka (PO).

– Pochylimy się nad tym projektem – deklaruje poseł Stanisław Szwed (PiS). – Odpowiada na zapotrzebowanie dużej grupy osób. Obawiam się jednak, że taka propozycja PSL pojawia się nie bez powodu tuż przed głosowaniem w sprawie obsadzenia fotela marszałka Sejmu i będzie stanowiła warunek poparcia dla kandydata na to stanowisko.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie

Opinia dla „Rz"

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej

Podniesienie wieku emerytalnego było dla nas najtrudniejszą reformą od transformacji ustrojowej w 1989 r. I niczego nie zmienia fakt, że na ten krok zdecydowała się większość państw UE. PSL uczciwie od początku stawiało warunek: musimy mieć wybór, czy chcemy dłużej pracować. Przecież nie każdy – zwłaszcza osoby ciężko pracujące fizycznie – wytrzyma ten trud. Tak powstał pomysł emerytur częściowych. Dziś czas na kolejny krok. Dlatego PSL proponuje, by na emeryturę można było przejść po 40 latach pracy. To propozycja szczególnie dla osób, które w młodym wieku rozpoczynają pracę. Ale nie tylko. Zyskają na niej też rodzice opiekujący się dziećmi – urlop macierzyński i wychowawczy będą traktowane jak praca zawodowa.

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców
Praca, Emerytury i renty
Rząd szykuje ułatwienia dla dorabiających emerytów rencistów